Tego dnia w 1924 roku



21 maja 1924 r. w Chicago został porwany i zamordowany 14-letni Bobby Franks. Mordercami okazali się studenci Nathan Leopold i Richard Loeb, działający z zamiarem popełnienia zbrodni doskonałej.

Mimo swoich wysokich przestępczych aspiracji oraz ponadprzeciętnej inteligencji obaj niedoszli geniusze zbrodni dopuszczając się porwania i morderstwa zostawili kilka dość typowych śladów (począwszy od sposobu ukrycia ciała ofiary poprzez zgubienie okularów w miejscu ukrycia zwłok, aż do podania ewidentnie fałszywego alibi), które ostatecznie naprowadziły policję na ich trop.

W toku głośnego procesu, który przykuł uwagę Ameryki groziła im kara śmierci, jednak dzięki obronie wybitnego amerykańskiego prawnika Clarence’a Darrowa udało im się uzyskać wyroki dożywotniego pobawienia wolności.

W słynnej dwunastogodzinnej mowie obrończej Darrow nie zakwestionował samego sprawstwa oskarżonych ani ich poczytalności, lecz wystąpił przeciwko karze śmierci w ogóle, podkreślając jednocześnie młodość i niedojrzałość oskarżonych.

Bundesarchiv Bild 102-00652, Richard Loeb und Nathan Leopold

Richard Loeb i Nathan Leopold podczas procesu.

Autor nieznany. Sierpień 1924 r.

Bundesarchiv Bild 102-00652. CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Ostatecznie wymierzono im kary dożywotniego więzienia za zabójstwo oraz kary 99 lat za porwanie. Richard Loeb został zabity przez współwięźnia w 1936 r. a Nathan Leopold doczekał warunkowego zwolnienia w 1958 r. Zmarł w Puerto Rico w 1971 r.

AKTUALIZACJA 20.05.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Murderers Leopold and Loeb gain national attention. History.com Editors, November 13, 2009.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

4 grudnia 1793 r. w Paryżu dekretem 14 Frimaire'a zarządzono wydawanie „Bulletin des lois de la République Française”, pierwszego na świecie dziennika urzędowego służącego publikacji aktów prawnych.

5 grudnia 1933 r. doszło do ratyfikacji 21. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych uchylającej  18. poprawkę o wprowadzeniu prohibicji - co faktycznie oznaczało zniesienie prohibicji w USA. Więcej…

5 grudnia 1994 r. w Budapeszcie podpisano memorandum, na mocy którego Federacja Rosyjska, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w zamian za przekazanie przez nią strategicznej broni nuklearnej Rosji. Niecałe dwadzieścia lat później Federacja Rosyjska nie dotrzymała tych zobowiązań, dokonując aneksji Krymu (2014). Jak wyjaśnili przedstawiciele Rosji Ukraina po rewolucji z 2014 r. i obaleniu prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza nie była państwem tożsamym z Ukrainą objętą gwarancjami wynikającymi z memorandum budapeszteńskiego.

6 grudnia 1956 r. mecz piłki wodnej Węgry-ZSRR rozegrany w trakcie igrzysk olimpijskich w Melbourne (niedługo po stłumieniu przez ZSRR powstania węgierskiego) kończy się krwawą bójką zawodników - sprowokowany zawodnik ZSRR uderzył Węgra. Więcej…

7 grudnia 1941 r. japoński zespół uderzeniowy (6 lotniskowców i 380 samolotów) dowodzony przez admirała Isoroku Yamamoto zaatakował amerykańską bazę lotniczą i morską w Pearl Harbour na Hawajach. Więcej…

8 grudnia 1902 r. w Parochońsku na Polesiu urodziła się Zofia Chomętowska (1902-1991), jedna z najważniejszych autorek polskiej fotografii dwudziestolecia międzywojennego. Więcej…

9 grudnia 1952 r. w Londynie zmiana pogody doprowadziła do ustąpienia Wielkiego Smogu, utrzymującego się od 5 grudnia. W ciągu tych kilku dni mgła zawierająca zanieczyszczenia atmosferyczne powstałe głównie w wyniku spalania węgla doprowadziła do śmierci co najmniej 4 tysięcy mieszkańców Londynu.

10 grudnia 1942 r. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie przesłał pierwszy oficjalny raport o holokauście (tzw. notę Raczyńskiego) do ministrów spraw zagranicznych 26 państw sygnatariuszy Deklaracji Narodów Zjednoczonych. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...