Tego dnia w 1836 roku



23 lutego 1836 r. rozpoczęło się oblężenie Alamo (fortu w starej misji w San Antonio de Béxar) przez oddziały meksykańskie pod dowództwem generała Antonio Lópeza de Santa Anna, najbardziej znany współcześnie epizod wojny o niepodległość Teksasu (1835-1836).

Według dziennika jednego z meksykańskich dowódców pułkownika Juana Almonte przed rozpoczęciem walki odmówiono emisariuszom z Alamo przyjęcia kapitulacji na honorowych warunkach, na co teksańscy obrońcy fortu odpowiedzieli wystrzałem z działa. Po 13-dniowym oblężeniu Meksykanie zdobyli fort, a niemal wszyscy obrońcy w liczbie około 200 osób zginęli w walce. Pojmani z bronią w ręku jeńcy zostali straceni z rozkazu Santa Anny.

Jakkolwiek oblężenie Alamo stało się symbolem heroicznej walki do końca, miało ono także istotne praktyczne znaczenie dla rozstrzygnięcia wojny o niepodległość Teksasu. Pozwoliło chwilowo wstrzymać postępy wojsk generała Santa Anny – co dało czas pułkownikowi Samuelowi Houstonowi na zgrupowanie sił, które ostatecznie zwyciężyły wojska meksykańskie w bitwie pod San Jacinto (21.04.1836). Generał Santa Anna dostał się do niewoli i zmuszony był uznać niepodległość Republiki Teksasu, która następnie w 1845 r. wstąpiła do USA jako 28 stan.

Stało się to zresztą przyczyną kolejnej wojny – tym razem pomiędzy USA i Meksykiem, w wyniku której Meksyk utracił połowę swojego terytorium (dzisiejsze stany Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah, Wyoming i Kolorado).

Cenotaph of the Alamo defenders (fragment), San Antonio, Texas, USA

Cenotaf obrońców Alamo (fragment), San Antonio, Teksas, USA. 26.12.2005

Autor zdjęcia: Zygmunt Put Zetpe0202

CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Pamiętajcie o Alamo – wPolityce.pl, 21 czerwca 2013 r.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...