Tego dnia w 1836 roku



23 lutego 1836 r. rozpoczęło się oblężenie Alamo (fortu w starej misji w San Antonio de Béxar) przez oddziały meksykańskie pod dowództwem generała Antonio Lópeza de Santa Anna, najbardziej znany współcześnie epizod wojny o niepodległość Teksasu (1835-1836).

Według dziennika jednego z meksykańskich dowódców pułkownika Juana Almonte przed rozpoczęciem walki odmówiono emisariuszom z Alamo przyjęcia kapitulacji na honorowych warunkach, na co teksańscy obrońcy fortu odpowiedzieli wystrzałem z działa. Po 13-dniowym oblężeniu Meksykanie zdobyli fort, a niemal wszyscy obrońcy w liczbie około 200 osób zginęli w walce. Pojmani z bronią w ręku jeńcy zostali straceni z rozkazu Santa Anny.

Jakkolwiek oblężenie Alamo stało się symbolem heroicznej walki do końca, miało ono także istotne praktyczne znaczenie dla rozstrzygnięcia wojny o niepodległość Teksasu. Pozwoliło chwilowo wstrzymać postępy wojsk generała Santa Anny – co dało czas pułkownikowi Samuelowi Houstonowi na zgrupowanie sił, które ostatecznie zwyciężyły wojska meksykańskie w bitwie pod San Jacinto (21.04.1836). Generał Santa Anna dostał się do niewoli i zmuszony był uznać niepodległość Republiki Teksasu, która następnie w 1845 r. wstąpiła do USA jako 28 stan.

Stało się to zresztą przyczyną kolejnej wojny – tym razem pomiędzy USA i Meksykiem, w wyniku której Meksyk utracił połowę swojego terytorium (dzisiejsze stany Kalifornia, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona, Nevada, Utah, Wyoming i Kolorado).

Cenotaph of the Alamo defenders (fragment), San Antonio, Texas, USA

Cenotaf obrońców Alamo (fragment), San Antonio, Teksas, USA. 26.12.2005

Autor zdjęcia: Zygmunt Put Zetpe0202

CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


Pamiętajcie o Alamo – wPolityce.pl, 21 czerwca 2013 r.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

23 października 1956 r. w Budapeszcie wybuchło powstanie przeciw komunistycznemu rządowi Mátyása Rákosiego. Walki trwały do 10 listopada 1956 r. Węgierskie powstanie zostało krwawo stłumione wskutek interwencji ZSRR.

24 października 1929 r. w Nowym Jorku ceny akcji notowanych na New York Stock Exchange gwałtownie spadły (Czarny czwartek na Wall Street). Rozpoczął się wielki kryzys lat 1929-1933.

25 października 1415 r. wojska francuskie pod dowództwem konetabla Karola d'Albret przegrały bitwę pod Azincourt z armią angielskiego króla Henryka V (1387-1422). Więcej…

27 października 1922 r. rozpoczyna się marsz na Rzym - demonstracja siły wspierająca faszystowski zamach stanu we Włoszech. Mimo możliwości siłowego stłumienia zamachu król Wiktor Emanuel III obawiając się wybuchu wojny domowej powierza Benito Mussoliniemu misję utworzenia rządu.

28 października 1950 r. w Warszawie ogłoszono reformę walutową w Polsce. Sposób jej przeprowadzenia wiążący się z faktycznym unieważnieniem około 60% obiegu pieniężnego dotknął niemal wszystkich ówczesnych posiadaczy oszczędności pieniężnych. Więcej…

29 października 1901 r. w więzieniu stanowym w Auburn został stracony na krześle elektrycznym Leon Czolgosz, anarchista polskiego pochodzenia i zabójca prezydenta USA Williama McKinleya.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...