Tego dnia w 1979 roku



26 marca 1979 r. w Waszyngtonie zawarto traktat pokojowy pomiędzy Izraelem i Egiptem, kończący wojny izraelsko-egipskie, trwające od I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 r.

Traktat został podpisany przez egipskiego prezydenta Anwara Sadata i izraelskiego premiera Menachema Begina. Zawarcie pokoju poprzedziły wielodniowe tajne negocjacje prowadzone we wrześniu 1978 r. w rządowym ośrodku wypoczynkowym Stanów Zjednoczonych w Camp David.

Begin, Carter and Sadat at Camp David 1978

Podpisanie Porozumienia Camp David: Menachem Begin, Jimmy Carter i Anwar Sadat.
17 września 1978 r.

Autor: Bill Fitz-Patrick.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Mediacja prezydenta Jimmy’ego Cartera powiązana z gwarancjami Stanów Zjednoczonych co do udzielenia Izraelowi i Egiptowi wielomiliardowych dotacji doprowadziła do zawarcia porozumienia, będącego podstawą traktatu pokojowego.

Egipt jako pierwsze arabskie państwo uznał fakt istnienia państwa żydowskiego w Palestynie, a Izrael wycofał swoje wojska i cywili z Półwyspu Synaj, który został zajęty podczas wojny sześciodniowej w 1967 r.

Zawarcie z Izraelem porozumienia na powyższych warunkach wywołało powszechne oburzenie w państwach arabskich. Przedstawiciele Algierii, Jemenu, Libii, Syrii i Organizacji Wyzwolenia Palestyny postanowili zerwać stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Egiptem (który został wykluczony z Ligi Państw Arabskich).

Również w samym Egipcie pokojowa polityka Sadata wobec Izraela nie znalazła uznania. 6 października 1981 r. Anwar as-Sadat został zamordowany podczas defilady wojskowej przez fundamentalistów z organizacji Egipski Dżihad.

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Camp David Accords by Jimmy Carter. Encyclopedia Britannica.  Sep 10, 2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

23 września 1806 r. do Saint Louis powróciła ekspedycja Meriwethera Lewisa i Williama Clarka, pierwsza wyprawa która drogą lądową na zachód poprzez kontynent północnoamerykański dotarła do wybrzeża Pacyfiku. Ekspedycja trwała dwa lata, cztery miesiące i dziesięć dni.

24 września 1877 r. w bitwie pod Shiroyamą Cesarska Armia Japońska zakończyła ostatni bunt samurajów (Bunt Satsumy). Więcej…

26 września 1983 r. w podmoskiewskim centrum dowodzenia Sierpuchow-15 systemy wczesnego ostrzegania powiadomiły o wystrzeleniu przez USA pięciu międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Więcej…

27 września 1939 r. w Warszawie rozkazem generała Juliusza Rómmla powołano Służbę Zwycięstwu Polski (SZP), pierwszą organizację zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. Już w listopadzie 1939 r. nastąpiła likwidacja SZP z przejęciem jej struktur przez Związek Walki Zbrojnej, który w 1942 r. został przemianowany na Armię Krajową.

28 września 1066 r. Wilhelm I Zdobywca (1028?-1087) wraz ze swą armią wylądował w Anglii, rozpoczynając inwazję Normanów. Więcej…

29 września 1938 r. rozpoczęła się konferencja w Monachium. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...