Tego dnia w 1979 roku



26 marca 1979 r. w Waszyngtonie zawarto traktat pokojowy pomiędzy Izraelem i Egiptem, kończący wojny izraelsko-egipskie, trwające od I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 r.

Traktat został podpisany przez egipskiego prezydenta Anwara Sadata i izraelskiego premiera Menachema Begina. Zawarcie pokoju poprzedziły wielodniowe tajne negocjacje prowadzone we wrześniu 1978 r. w rządowym ośrodku wypoczynkowym Stanów Zjednoczonych w Camp David.

Begin, Carter and Sadat at Camp David 1978

Podpisanie Porozumienia Camp David: Menachem Begin, Jimmy Carter i Anwar Sadat.
17 września 1978 r.

Autor: Bill Fitz-Patrick.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Mediacja prezydenta Jimmy’ego Cartera powiązana z gwarancjami Stanów Zjednoczonych co do udzielenia Izraelowi i Egiptowi wielomiliardowych dotacji doprowadziła do zawarcia porozumienia, będącego podstawą traktatu pokojowego.

Egipt jako pierwsze arabskie państwo uznał fakt istnienia państwa żydowskiego w Palestynie, a Izrael wycofał swoje wojska i cywili z Półwyspu Synaj, który został zajęty podczas wojny sześciodniowej w 1967 r.

Zawarcie z Izraelem porozumienia na powyższych warunkach wywołało powszechne oburzenie w państwach arabskich. Przedstawiciele Algierii, Jemenu, Libii, Syrii i Organizacji Wyzwolenia Palestyny postanowili zerwać stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Egiptem (który został wykluczony z Ligi Państw Arabskich).

Również w samym Egipcie pokojowa polityka Sadata wobec Izraela nie znalazła uznania. 6 października 1981 r. Anwar as-Sadat został zamordowany podczas defilady wojskowej przez fundamentalistów z organizacji Egipski Dżihad.

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Camp David Accords by Jimmy Carter. Encyclopedia Britannica.  Sep 10, 2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

29 marca 1925 r. w pociągu pomiędzy Stołpcami a Kołosowem (nad ówczesną granicą polsko-sowiecką) policjant Józef Muraszko śmiertelnie ranił podczas konwojowania byłych oficerów Wojska Polskiego Antoniego Wieczorkiewicza i Walerego Bagińskiego, skazanych za działalność komunistyczną i przygotowanie zamachów bombowych, które miały miejsce w  1923 r. w Warszawie i Krakowie. Więcej…

30 marca 1981 r. w Waszyngtonie przed hotelem Hilton doszło do zamachu na prezydenta Ronalda Reagana (1911-2004). Więcej…

31 marca 1889 r. w Paryżu dokonano uroczystego otwarcia wieży Eiffela. Na wieżę jako pierwsi weszli (windy jeszcze nie działały) urzędnicy rządowi i miejscy oraz przedstawiciele prasy. Otwarcie dla publiczności nastąpiło 15 maja 1889 r. Więcej…

1 kwietnia 1901 r. w Lachowiczach koło Baranowicz (obecnie Białoruś) urodził się Sergiusz Piasecki (1901-1964) - polski pisarz i publicysta, oficer polskiego wywiadu i żołnierz Armii Krajowej. Więcej…

2 kwietnia 1982 r. argentyńska marynarka wojenna rozpoczęła Operación Rosario - inwazję na brytyjskie Falklandy. Więcej…

3 kwietnia 1940 r. rozpoczęły się masowe egzekucje polskich oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku (zbrodnia katyńska). Ogółem rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli II Rzeczpospolitej.

3 kwietnia 1941 r. premier Węgier Pál Teleki popełnił samobójstwo, nie chcąc się ugiąć przed żądaniami III Rzeszy dotyczącymi ataku na Jugosławię. Więcej…

4 kwietnia 1973 r. w Nowym Jorku nastąpiło oficjalne otwarcie World Trade Center (budowę rozpoczęto się 5 sierpnia 1966). Centralną częścią kompleksu były Twin Towers -  przez dwa lata będące najwyższymi budynkami na świecie.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...