Tego dnia w 1983 roku



26 września 1983 r. w podmoskiewskim centrum dowodzenia Sierpuchow-15 systemy wczesnego ostrzegania powiadomiły o wystrzeleniu przez USA pięciu międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Minuteman3launch

Start rakiety balistycznej  Minuteman III. Baza Vandenberg w Kalifornii.
U.S. Air Force. 2003.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Oficer dyżurny podpułkownik Stanisław Pietrow (1939-2017) podejrzewając fałszywy alarm naruszył procedury operacyjne poprzez nie zawiadomienie przełożonych o rzekomym ataku. Prawdopodobnie zapobiegło to atakowi „odwetowemu” ze strony ZSRR, który zapoczątkowałby globalną wojnę nuklearną.

Jak wykazało późniejsze dochodzenie przyczyną alarmu były pewne anomalie nie przewidziane przez system (odblaski światła słonecznego w chmurach),  które zostały rozpoznane jako  efekt odpalenia rakiet.

Właściwa ocena sytuacji i trafna decyzja Pietrowa nie zostały jednak początkowo docenione stosownie do ich wagi, a sam incydent ujawniono publicznie dopiero w 1998 r.

AKTUALIZACJA 24.09.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Stanislav Petrov, the Russian Officer Who Averted a Nuclear War, Feared History Repeating Itself. Time, 19.09.2017.

Accidental Armaggedon. Michael Peppard. Commonweal, 20.03.2015.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

22 stycznia 1957 r. w Warszawie został uprowadzony i zamordowany przez nieznanych sprawców 15-letni Bohdan Piasecki, syn kontrowersyjnego polityka Bolesława Piaseckiego, lidera przedwojennej ONR Falangi i powojennego Stowarzyszenia „PAX”. Więcej…

23 stycznia 1937 r. w Moskwie rozpoczął się tzw. proces siedemnastu ("Proces alternatywnego antysowieckiego centrum trockistowskiego”). Oskarżeni - m. in. Jurij Piatakow, Leonid Sieriebriakow, Nikołaj Murałow, Grigorij Sokolnikow i Karol Radek mieli rzekomo być członkami skupionej wokół Trockiego opozycji antystalinowskiej. Zarzuty dotyczyły szpiegostwa na rzecz Niemiec i Japonii, sabotażu, oraz utrudniania kolektywizacji i industrializacji ZSRR. Po "postępowaniu przygotowawczym" prowadzonym przez NKWD wszyscy oskarżeni przyznali się do winy i wymierzono im kary stosowne do powagi zarzucanych czynów.

24 stycznia 1978 r. w północno-zachodniej Kanadzie (w pobliżu Wielkiego Jeziora Niewolniczego) rozbił się radziecki satelita szpiegowski Kosmos 954 z reaktorem atomowym na pokładzie, rozrzucając materiał radioaktywny na powierzchni 124 tys. km². Więcej…

25 stycznia 1950 r. podpisano umowę z ZSRR na produkcję w Polsce samochodu GAZ-M20 Pobieda  (pod nazwą FSO Warszawa). Więcej…

26 stycznia 1885 r. mahdyści zdobyli Chartum. Dowodzący egipsko-angielską obroną miasta generał Charles Gordon (1833-1885) został zabity, a jego głowę triumfalnie dostarczono Mahdiemu. Więcej…

27 stycznia 1967 r. rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego podpisały Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi, zwany też Traktatem o przestrzeni kosmicznej. Ogółem traktat przyjęło 110 państw (w tym Polska). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...