Tego dnia w 1997 roku



28 lutego 1997 r. w Los Angeles miała miejsce strzelanina w North Hollywood, uznana za najdłuższą strzelaninę w historii amerykańskiej policji.

Po napadzie na Bank of America doszło do wymiany ognia pomiędzy dwoma przestępcami a policjantami i funkcjonariuszami FBI. Przestępcy uzbrojeni byli w broń automatyczną (m. in. automatyczne karabinki Kałasznikowa), funkcjonariusze głównie w broń krótką w postaci pistoletów Beretta 92 – wobec czego do czasu wsparcia przez jednostkę SWAT nie mieli większych szans w starciu.

W trakcie trwającej 44 minuty wymiany ognia padło ponad 3000 strzałów, ofiarami śmiertelnymi strzelaniny byli jej inicjatorzy Larry Philips i Emil Matasareanu (pierwszy popełnił samobójstwo, a drugi zmarł wskutek wykrwawienia od ran postrzałowych). Rannych zostało 11 funkcjonariuszy oraz 7 osób cywilnych.

Po tym wydarzeniu w stanie Kalifornia przeforsowano zmiany prawne ograniczające dostęp do broni (choć sprawcy strzelaniny nie wykorzystywali bynajmniej broni legalnie dostępnej), a patrole policji w USA uzbrojono w karabinki automatyczne M16.

North Hollywood shootout

Nielegalnie zmodyfikowany automat XM-15 z podwójnym magazynkiem bębnowym (być może wojskowym Beta C-Mag) na 100 nabojów, używany przez jednego ze sprawców strzelaniny.

Los Angeles Police Department. 1997

Domena publiczna, via Wikimedia Commons


Opis zdarzenia w korespondencji Los Angeles Police Department. 12.06.1998.

How the North Hollywood Shootout Changed Patrol Arsenals. www.policemag.com, 28.02.2012.

20 years ago, a dramatic North Hollywood shootout changed the course of the LAPD and policing at large. Los Angeles Times. 28.02.2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...