Tego dnia w 1997 roku



28 lutego 1997 r. w Los Angeles miała miejsce strzelanina w North Hollywood, uznana za najdłuższą strzelaninę w historii amerykańskiej policji.

Po napadzie na Bank of America doszło do wymiany ognia pomiędzy dwoma przestępcami a policjantami i funkcjonariuszami FBI. Przestępcy uzbrojeni byli w broń automatyczną (m. in. automatyczne karabinki Kałasznikowa), funkcjonariusze głównie w broń krótką w postaci pistoletów Beretta 92 – wobec czego do czasu wsparcia przez jednostkę SWAT nie mieli większych szans w starciu.

W trakcie trwającej 44 minuty wymiany ognia padło ponad 3000 strzałów, ofiarami śmiertelnymi strzelaniny byli jej inicjatorzy Larry Philips i Emil Matasareanu (pierwszy popełnił samobójstwo, a drugi zmarł wskutek wykrwawienia od ran postrzałowych). Rannych zostało 11 funkcjonariuszy oraz 7 osób cywilnych.

Po tym wydarzeniu w stanie Kalifornia przeforsowano zmiany prawne ograniczające dostęp do broni (choć sprawcy strzelaniny nie wykorzystywali bynajmniej broni legalnie dostępnej), a patrole policji w USA uzbrojono w karabinki automatyczne M16.

North Hollywood shootout

Nielegalnie zmodyfikowany automat XM-15 z podwójnym magazynkiem bębnowym (być może wojskowym Beta C-Mag) na 100 nabojów, używany przez jednego ze sprawców strzelaniny.

Los Angeles Police Department. 1997

Domena publiczna, via Wikimedia Commons


Opis zdarzenia w korespondencji Los Angeles Police Department. 12.06.1998.

How the North Hollywood Shootout Changed Patrol Arsenals. www.policemag.com, 28.02.2012.

20 years ago, a dramatic North Hollywood shootout changed the course of the LAPD and policing at large. Los Angeles Times. 28.02.2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...