Tego dnia w 1945 roku



28 kwietnia 1945 r. w Giulino di Mezzegra nad jeziorem Como komunistyczni partyzanci rozstrzelali Benito Mussoliniego (1883-1945) i Clarę Petacci (1912-1945), schwytanych w trakcie próby ucieczki z Mediolanu do Szwajcarii. Rozstrzelano także innych ujętych członków kierownictwa Włoskiej Republiki Socjalnej.

Egzekucja Duce i jego zwolenników stanowiła oczywiste naruszenie warunków rozejmu zawartego w 1943 r. pomiędzy generałem Dwightem Eisenhowerem a marszałkiem Pietro Badoglio, który przewidywał wyraźnie, że Mussolini, dygnitarze faszystowskich Włoch i inne osoby podejrzane o zbrodnie wojenne zostaną przekazani siłom Narodów Zjednoczonych. Natomiast rozstrzelanie Clary Petacci należałoby zakwalifikować jako zwykłe morderstwo.

Mimo bezpośrednio poprzedzających zdarzenia depesz amerykańskich skierowanych do dowództwa Comitato di Liberazione Nazionale Alta Italia i żądających dotrzymania ustaleń traktatowych Komitet nie wstrzymał egzekucji przyjmując publicznie odpowiedzialność za tę decyzję – przy czym określono to jako „konieczną konkluzję etapu historycznego, który pozostawił Włochy w stanie materialnej i moralnej ruiny”.

Mussolini e Petacci a Piazzale Loreto, 1945

Zwłoki Musssoliniego, Clary Petacci i dygnitarzy faszystowskich. Mediolan, 29 kwietnia 1945 r.

Vincenzo Carrese. 29.04.1945.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Następnego dnia po egzekucji zwłoki rozstrzelanych przewieziono do Mediolanu, gdzie po drastycznym zbezczeszczeniu ich przez tłum powieszone zostały głowami w dół na Piazzale Loreto – w tym samym miejscu, w którym rok wcześniej wystawiono na widok publiczny ciała Włochów zamordowanych w ramach odwetu za działalność ruchu oporu…

AKTUALIZACJA 28.04.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


1945: Italian partisans kill Mussolini. BBC On This Day.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

18 kwietnia 1906 r. o godz. 5.12 w San Francisco i i na wybrzeżu północnej Kalifornii doszło do silnego trzęsienia ziemi, w wyniku którego zginęło około 3000 osób. Wskutek wstrząsów i wywołanych przez nie kilkudniowych pożarów zniszczeniu uległo około 25 tysięcy budynków. Część budynków została podpalona przez samych ich właścicieli działających w obawie, że warunki ubezpieczenia nie pozwolą na wypłatę odszkodowania za zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi.

18 kwietnia 1943 r. nad wyspą Bougainville (Wyspy Salomona) zginął admirał Isoroku Yamamoto (1884-1943), twórca planu ataku na bazę amerykańskiej Floty Pacyfiku w Pearl Harbour (1941). Amerykańskie myśliwce P-38 Lightning zestrzeliły samolot z admirałem na pokładzie w trakcie operacji Vengeance, uznawanej do dziś za precedens dla amerykańskich operacji wojskowych, mających na celu wyeliminowanie konkretnych osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa USA.

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez III Rzeszę Europie.  Więcej…

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...