Tego dnia w 1979 roku



26 marca 1979 r. w Waszyngtonie zawarto traktat pokojowy pomiędzy Izraelem i Egiptem, kończący wojny izraelsko-egipskie, trwające od I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 r.

Traktat został podpisany przez egipskiego prezydenta Anwara Sadata i izraelskiego premiera Menachema Begina. Zawarcie pokoju poprzedziły wielodniowe tajne negocjacje prowadzone we wrześniu 1978 r. w rządowym ośrodku wypoczynkowym Stanów Zjednoczonych w Camp David.

Begin, Carter and Sadat at Camp David 1978

Podpisanie Porozumienia Camp David: Menachem Begin, Jimmy Carter i Anwar Sadat.
17 września 1978 r.

Autor: Bill Fitz-Patrick.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Mediacja prezydenta Jimmy’ego Cartera powiązana z gwarancjami Stanów Zjednoczonych co do udzielenia Izraelowi i Egiptowi wielomiliardowych dotacji doprowadziła do zawarcia porozumienia, będącego podstawą traktatu pokojowego.

Egipt jako pierwsze arabskie państwo uznał fakt istnienia państwa żydowskiego w Palestynie, a Izrael wycofał swoje wojska i cywili z Półwyspu Synaj, który został zajęty podczas wojny sześciodniowej w 1967 r.

Zawarcie z Izraelem porozumienia na powyższych warunkach wywołało powszechne oburzenie w państwach arabskich. Przedstawiciele Algierii, Jemenu, Libii, Syrii i Organizacji Wyzwolenia Palestyny postanowili zerwać stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Egiptem (który został wykluczony z Ligi Państw Arabskich).

Również w samym Egipcie pokojowa polityka Sadata wobec Izraela nie znalazła uznania. 6 października 1981 r. Anwar as-Sadat został zamordowany podczas defilady wojskowej przez fundamentalistów z organizacji Egipski Dżihad.

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Camp David Accords by Jimmy Carter. Encyclopedia Britannica.  Sep 10, 2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

30 kwietnia 1943 r. brytyjski kontrwywiad zrealizował kluczowy element operacji Mincemeat. Była to niezwykła i drobiazgowo opracowana akcja dezinformacyjna, która skutecznie odwróciła uwagę państw osi od planowanej alianckiej inwazji na Sycylię, a ponadto przyniosła aliantom wiele innych niezamierzonych korzyści. Więcej…

1 maja 1960 r. nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) na Uralu został zestrzelony samolot szpiegowski Lockheed U-2.  Maszynę pilotował kapitan Francis Gary Powers (1929-1977), wykonujący dla CIA i USAF zadanie fotograficznego rozpoznania powietrznego nad terytorium ZSRR (misja Grand Slam). Więcej…

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...