Tego dnia w 1889 roku



31 marca 1889 r. w Paryżu dokonano uroczystego otwarcia wieży Eiffela. Na wieżę jako pierwsi weszli (windy jeszcze nie działały) urzędnicy rządowi i miejscy oraz przedstawiciele prasy. Otwarcie dla publiczności nastąpiło 15 maja 1889 r.

Najbardziej znaną budowlę Paryża wzniesiono jako konstrukcję tymczasową przy okazji Wystawy Światowej w 1889 r., a pomysłodawcą nie był bynajmniej Gustave Eiffel (1832-1923), lecz pracownicy jego biura projektowego: Maurice Koechlin (1856-1946) i Émil Nouguier (1840-1897). Eiffel uzyskał jednak wyłączność odkupując od nich prawa autorskie wraz z prawami do własności intelektualnej projektu.

Exposition Universelle de Paris 1889 - Universitäts- und Landesbibliothek Darmstadt

Wieża Eiffela jako element Wystawy Światowej w 1889.

Autor nieznany

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Wieża (o pierwotnej wysokości 312,27 m) miała zostać zdemontowana po dwudziestu latach. Od demontażu uratowała ją okoliczność, że stała się de facto obiektem wojskowym, służąc jako maszt radiostacji zapewniającej skuteczną łączność radiową (a od 1914 skuteczne zakłócanie radiostacji niemieckich  w czasie I wojny światowej). Z czasem stała się nieodłącznym elementem pejzażu Paryża. Do roku 1930 (czyli zakończenia w Nowym Jorku budowy Chrysler Building o wysokości 318,9 m) była najwyższą budowlą świata.

AKTUALIZACJA 31.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Toureiffel.Paris – The Official Website Of The Eiffel Tower

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...