Tego dnia w 1861 roku4 lutego 1861 r. w Montgomery (Alabama) przedstawiciele sześciu południowych stanów USA które dokonały secesji z Unii proklamowali powołanie Skonfederowanych Stanów Ameryki (Confederate States of America – CSA).

Sponsor souvenir album - history and reunion (1895) (1895) (14576050240)

Kolejność secesji poszczególnych stanów USA, terytorialna ewolucja i upadek CSA.

Golbez. 2007.

CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Stanami założycielskimi były: Alabama, Floryda, Georgia, Luizjana, Mississippi, Południowa Karolina i Teksas (później dołączyły Virginia, Tennessee, Arkansas i Północna Karolina, a także częściowo Kentucky i Missouri). Prezydentem Konfederacji wybrano Jeffersona Davisa z Mississippi. Tymczasową stolicą zostało Montgomery w Alabamie (później Richmond w Wirginii).

Sponsor souvenir album - history and reunion (1895) (1895) (14576050240)

Flagi używane przez CSA.

United Confederate Veterans  – Sponsor souvenir album : history & reunion (1895). Internet Archive Book Images.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Confederate States of America istniały do 1865 r., chociaż nie zostały formalnie uznane przez żadne inne państwo. Jedynie Wielka Brytania i Francja przyznały CSA status strony walczącej w wojnie secesyjnej. Po ostatecznej przegranej w wojnie z Unią stany które dokonały secesji przyłączono ponownie do USA.


Why is the Confederate flag so offensive? The Conversation. 24.07.2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...