Tego dnia w 1924 roku



W nocy z 3 na 4 sierpnia 1924 r. grupa kilkudziesięciu dywersantów sowieckich dokonała napadu na Stołpce, nadgraniczne miasteczko w ówczesnym województwie nowogródzkim II Rzeczpospolitej. Napastnicy zabili 7 policjantów i urzędnika starostwa, zdewastowali komendę Policji, urzędy państwowe i dworzec kolejowy, uwolnili osadzonych w miejscowym więzieniu, wreszcie dokonali rabunku sklepów i magazynów po czym zbiegli na terytorium ZSRR. Kilkunastu napastników ujęto, przeprowadzone śledztwo wykazało w sposób oczywisty, że terrorystyczny rajd na miejscowość położoną 20 km od granicy został zorganizowany przez służby sowieckie. Zdarzenia te miały miejsce po upływie trzech lat od zakończenia wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) i podpisania traktatu pokojowego z Rosją sowiecką. Incydent – jeden z wielu – stał się bezpośrednią przyczyną utworzenia przez stronę polską Korpusu Ochrony Pogranicza i przejęcia przez niego od Policji Państwowej zadań w zakresie ochrony wschodniej granicy państwa.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

15 stycznia 1793 r. w Konwencie odbyło się pierwsze głosowanie w sprawie wyroku w procesie Ludwika XVI. Więcej…

16 stycznia 1707 r. parlament Szkocji ratyfikował Act of Union, co umożliwiło utworzenie Królestwa Wielkiej Brytanii. Na mocy aktu Unii z dniem 1 maja 1707 r. z połączonych parlamentów Anglii i Szkocji powstał parlament Wielkiej Brytanii obradujący w Palace of Westminster. Jednocześnie królowa Anglii, Szkocji i Irlandii Anna Stuart została pierwszą królową Wielkiej Brytanii. Z końcem XVIII w. Królestwo Wielkiej Brytanii zostało przekształcone w Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii (1800 r.).

17 stycznia 1991 r. rozpoczęła się operacja Desert Storm, mająca na celu wyzwolenie Kuwejtu spod okupacji irackiej. Po przeprowadzeniu przez USA i sojuszników 43-dniowej kampanii powietrznej, która "przywróciła Irak do ery preindustrialnej" (New York Times) trwająca zaledwie 100 godzin operacja wojsk lądowych osiągnęła założone cele. Kuwejt jednak również został spustoszony przez wycofujących się Irakijczyków wskutek zastosowania taktyki spalonej ziemi...

18 stycznia 1919 r. w Wersalu rozpoczęła się konferencja pokojowa z udziałem 27 zwycięskich państw w I wojnie światowej. Więcej…

19 stycznia 1978 r. w Niemczech zakończono europejską produkcję Volkswagena Typ 1 ("Garbusa"). Mimo brunatnej przeszłości projekt nie został zdenazyfikowany po II wojnie światowej. Więcej…

20 stycznia 1945 r. w Zakopanem z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego został powieszony Wacław Krzeptowski (1897-1945) - przywódca kolaboracyjnego Goralenvolku - zinstytucjonalizowanej i największej polskiej kolaboracji z Niemcami. Więcej…

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...