Tego dnia w 1989 roku



5 lutego 1989 r. przy próbie ucieczki z NRD na teren Berlina Zachodniego został zabity Chris Gueffroy (1968-1989).

Jest on uważany za ostatnią osobę zastrzeloną podczas usiłowania przekroczenia Muru Berlińskiego, rozgraniczającego w latach 1961-1989 Berlin Zachodni i należącą do NRD pozostałą część miasta.

Window chrisgueffroy

Chris Gueffroy, zdjęcie w Gedenkstätte Berliner Mauer.

Brewer Bob. 25.04.2014.

CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jego próba przekroczenia muru podyktowana była chęcią uniknięcia przymusowej  służby wojskowej w armii NRD. W chwili ucieczki pozostawał w błędnym przekonaniu, że rozkaz strzelania do uciekinierów już nie obowiązuje. Niestety było inaczej – Chris Gueffroy został zabity w trakcie pokonywania pasa granicznego, a towarzyszący mu kolega ranny i schwytany (skazano go później na trzy lata pozbawienia wolności, wkrótce jednak został zwolniony wskutek starań rządu RFN).

Żołnierze Armii Ludowej NRD, którzy strzelali do Chrisa Gueffroya otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 150 marek NRD. Po upadku muru i zjednoczeniu Niemiec jeden ze strzelających został skazany na dwa lata pozbawienia wolności…

Wskutek reakcji opinii publicznej sekretarz generalny Komunistycznej Partii Niemiec Erich Honecker w dniu 3 kwietnia 1989 r. odwołał rozkaz strzelania do uciekinierów (oficjalnie zawsze zaprzeczano, jakoby taki rozkaz został w ogóle wydany). Do tego czasu przy próbach przekroczenia Muru zginęło co najmniej 136 osób.

AKTUALIZACJA 05.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Gedenkstätte Berliner Mauer – English version.

Chris Gueffroy – Victims at the wall. Chronicle of the Berlin Wall.

Chris Gueffroy – ostatnia ofiara muru berlińskiego. Polskie Radio 24. 05.02.2022.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

13 września 1955 r. w Moskwie podczas wizyty kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera  zawarto porozumienie, na mocy którego zwolnieni zostali niemieccy jeńcy wojenni, przebywający w ZSRR od zakończenia II wojny światowej. Do końca 1955 r. do Niemiec wróciło około 15 tysięcy osób - jeńców z Wehrmachtu oraz cywili skazanych przez sowieckie sądy wojskowe. Jednocześnie Republika Federalna Niemiec nawiązała stosunki dyplomatyczne z ZSRR, nie uznając jednakże Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

14 września 1814 r. Francis Scott Key (1779-1843) napisał wiersz Defence of Fort McHenry, który stał się tekstem pieśni The Star-Spangled Banner ustanowionej w 1931 r. oficjalnym hymnem USA. Więcej…

15 września 1940 r. w czasie bitwy o Anglię lotnictwo brytyjskie odparło największy niemiecki zmasowany nalot na Londyn, w którym uczestniczyło łącznie 1120 samolotów. Więcej…

16 września 1920 r. w Nowym Jorku doszło do zamachu bombowego na Wall Street, w wyniku którego zginęło 38 osób, a około 140 zostało rannych. Podejrzenia kierowały się w stronę grup anarchistycznych i komunistycznych, ale śledztwo prowadzone najpierw przez Bureau of Investigation, a następnie przez Federal Bureau of Investigation nigdy nie doprowadziło do ustalenia sprawcy.

17 września 1944 r. nad Holandią rozpoczęła się nieudana aliancka operacja desantowa Market Garden. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...