Tego dnia w 1869 roku



5 września 1869 r. w Hohenschwangau w Bawarii król Ludwik II Szalony (1845-1886) rozpoczął budowę eklektycznego pałacu znanego obecnie jako zamek w Neuschwanstein, jednej z najbardziej znanych budowli historyzmu.

Zamek nie został w pełni ukończony za życia Ludwika II, a potężne wydatki wyłożone na budowę zadłużyły go w stopniu, który przyczynił się do abdykacji i ubezwłasnowolnienia króla. Zarządcy budynku, którzy przejęli zamek po śmierci Ludwika w 1886 r. udostępnili zamek publiczności i w ten sposób spłacili zadłużenie do końca XIX w.

Neuschwanstein Castle LOC print rotated

Zamek w Neuschwanstein. Pomiędzy 1890 a 1905 r.

Autor nieznany. Kolorowana fotografia.

Library of Congress, Prints and Photographs Division, Photochrom Prints Collection

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W czasie II wojny na światowej na zamku Neuschwanstein przechowywano dzieła sztuki zagrabione we Francji. Pod koniec wojny zamek miał zostać wysadzony wraz z pozostałymi w nim zbiorami, aby nie dostał się w ręce aliantów, jednak odpowiedzialny za to oficer SS nie wykonał rozkazu. Obecnie zamek Neuschwanstein jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Bawarii.


Castle Neuschwanstein

Schloss Neuschwanstein. Bayerische Schlösserverwaltung.

WebCam

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

28 kwietnia 1945 r. w Giulino di Mezzegra nad jeziorem Como komunistyczni partyzanci rozstrzelali Benito Mussoliniego (1883-1945) i Clarę Petacci (1912-1945), schwytanych w trakcie próby ucieczki z Mediolanu do Szwajcarii. Rozstrzelano także innych ujętych członków kierownictwa Włoskiej Republiki Socjalnej. Więcej…

29 kwietnia 1899 r. w Achères koło Paryża Camille Jenatzy (1868-1913) jako pierwszy na świecie przekroczył prędkość 100 km/h. Więcej…

30 kwietnia 1943 r. brytyjski kontrwywiad zrealizował kluczowy element operacji Mincemeat. Była to niezwykła i drobiazgowo opracowana akcja dezinformacyjna, która skutecznie odwróciła uwagę państw osi od planowanej alianckiej inwazji na Sycylię, a ponadto przyniosła aliantom wiele innych niezamierzonych korzyści. Więcej…

1 maja 1960 r. nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) na Uralu został zestrzelony samolot szpiegowski Lockheed U-2.  Maszynę pilotował kapitan Francis Gary Powers (1929-1977), wykonujący dla CIA i USAF zadanie fotograficznego rozpoznania powietrznego nad terytorium ZSRR (misja Grand Slam). Więcej…

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...