Tego dnia w 1933 roku



5 grudnia 1933 r. doszło do ratyfikacji 21. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych uchylającej  18. poprawkę o wprowadzeniu prohibicji – co faktycznie oznaczało zniesienie prohibicji w USA.

The Noble Experiment zakończył się po 14 latach obowiązywania zakazu produkcji oraz sprzedaży alkoholu na terenie USA (1919-1933). Jakkolwiek spożycie alkoholu oficjalnie zmalało (rzekomo o 50%), niekontrolowanym efektem ubocznym był m. in. rozkwit przestępczości zorganizowanej związanej z prohibicją (przemyt, nielegalny handel i morderstwa).

Orange County Sheriff's deputies dumping illegal booze, Santa Ana, 3-31-1932

Zastępcy szeryfa hrabstwa Orange (Kalifornia) wylewają nielegalny alkohol. 31 marca 1932 r.

Ze zbiorów Orange County Archives. Autor nieznany

CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Ogólnie więc eksperyment należy uznać za zdecydowanie nieudany, o czym często zapominają współcześni ustawodawcy usiłujący wprowadzać prawną reglamentację różnych kwestii (zwykle powołując się przy tym na szczytne cele). W wielu przypadkach taka reglamentacja przynosi koszty społeczne wyższe, niż gdyby ustawodawca w ogóle nie ingerował w daną materię…

After End of Prohibition New York Times 1933 3

Ameryka świętuje zniesienie prohibicji. 1933 r.

New York Times. Autor nieznany

Domena publiczna, via Wikimedia Commons


The Noble Experiment of Prohibition in the U.S.

Probing Prohibition. Scott N. Howe. DRINKBOSTON. 2010.04.25.

Kilka kuriozalnych skutków wprowadzenia prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Joe Monster. 2016.12.28.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

22 stycznia 1957 r. w Warszawie został uprowadzony i zamordowany przez nieznanych sprawców 15-letni Bohdan Piasecki, syn kontrowersyjnego polityka Bolesława Piaseckiego, lidera przedwojennej ONR Falangi i powojennego Stowarzyszenia „PAX”. Więcej…

23 stycznia 1937 r. w Moskwie rozpoczął się tzw. proces siedemnastu ("Proces alternatywnego antysowieckiego centrum trockistowskiego”). Oskarżeni - m. in. Jurij Piatakow, Leonid Sieriebriakow, Nikołaj Murałow, Grigorij Sokolnikow i Karol Radek mieli rzekomo być członkami skupionej wokół Trockiego opozycji antystalinowskiej. Zarzuty dotyczyły szpiegostwa na rzecz Niemiec i Japonii, sabotażu, oraz utrudniania kolektywizacji i industrializacji ZSRR. Po "postępowaniu przygotowawczym" prowadzonym przez NKWD wszyscy oskarżeni przyznali się do winy i wymierzono im kary stosowne do powagi zarzucanych czynów.

24 stycznia 1978 r. w północno-zachodniej Kanadzie (w pobliżu Wielkiego Jeziora Niewolniczego) rozbił się radziecki satelita szpiegowski Kosmos 954 z reaktorem atomowym na pokładzie, rozrzucając materiał radioaktywny na powierzchni 124 tys. km². Więcej…

25 stycznia 1950 r. podpisano umowę z ZSRR na produkcję w Polsce samochodu GAZ-M20 Pobieda  (pod nazwą FSO Warszawa). Więcej…

26 stycznia 1885 r. mahdyści zdobyli Chartum. Dowodzący egipsko-angielską obroną miasta generał Charles Gordon (1833-1885) został zabity, a jego głowę triumfalnie dostarczono Mahdiemu. Więcej…

27 stycznia 1967 r. rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego podpisały Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi, zwany też Traktatem o przestrzeni kosmicznej. Ogółem traktat przyjęło 110 państw (w tym Polska). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...