Tego dnia w 1933 roku



5 grudnia 1933 r. doszło do ratyfikacji 21. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych uchylającej  18. poprawkę o wprowadzeniu prohibicji – co faktycznie oznaczało zniesienie prohibicji w USA.

The Noble Experiment zakończył się po 14 latach obowiązywania zakazu produkcji oraz sprzedaży alkoholu na terenie USA (1919-1933). Jakkolwiek spożycie alkoholu oficjalnie zmalało (rzekomo o 50%), niekontrolowanym efektem ubocznym był m. in. rozkwit przestępczości zorganizowanej związanej z prohibicją (przemyt, nielegalny handel i morderstwa).

Orange County Sheriff's deputies dumping illegal booze, Santa Ana, 3-31-1932

Zastępcy szeryfa hrabstwa Orange (Kalifornia) wylewają nielegalny alkohol. 31 marca 1932 r.

Ze zbiorów Orange County Archives. Autor nieznany

CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Ogólnie więc eksperyment należy uznać za zdecydowanie nieudany, o czym często zapominają współcześni ustawodawcy usiłujący wprowadzać prawną reglamentację różnych kwestii (zwykle powołując się przy tym na szczytne cele). W wielu przypadkach taka reglamentacja przynosi koszty społeczne wyższe, niż gdyby ustawodawca w ogóle nie ingerował w daną materię…

After End of Prohibition New York Times 1933 3

Ameryka świętuje zniesienie prohibicji. 1933 r.

New York Times. Autor nieznany

Domena publiczna, via Wikimedia Commons


The Noble Experiment of Prohibition in the U.S.

Probing Prohibition. Scott N. Howe. DRINKBOSTON. 2010.04.25.

Kilka kuriozalnych skutków wprowadzenia prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Joe Monster. 2016.12.28.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

18 grudnia 1865 r. weszła w życie 13. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych dotycząca zniesienia niewolnictwa i robót przymusowych. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...