Tego dnia w 1794 roku



6 stycznia 1794 r. w Noirmoutier w Wandei został rozstrzelany Maurice d’Elbée (1752-1794), nieformalny generał powstańców wandejskich.

Maurice d'Elbée

Maurice-Joseph-Louis Gigost d’Elbée (1752-1794).
Jean-Baptiste Paulin Guérin. Olej na płótnie. 1827 r. Musée d’art et d’histoire de Cholet
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Dwukrotnie zwyciężył armię republikańską pod Coron i Beaulieu. Ostatecznie pokonany w bitwie pod Cholet (17.10.1793), gdzie został ciężko ranny. Po pojmaniu postawiony przed sądem wojskowym i skazany na śmierć. Wskutek odniesionych czternastu ran nie mógł stanąć o własnych siłach przed plutonem egzekucyjnym, wobec czego rozstrzelano go na krześle. Dla Republiki Francuskiej bez znaczenia okazała się jego humanitarna postawa wobec republikańskich jeńców, których nie pozwolił chłopom wandejskim wymordować po bitwie pod Chemillé. Mimo barbarzyńskich metod walki stosowanych przez armię republikańską w Wandei, d’Elbée zgodnie ze swoimi przekonaniami religijnymi puścił republikańskich jeńców wolno.

Mortd'Elbée

Śmierć generała d’Elbée.
Julien Le Blant. Olej na płótnie. 1878 r.
Musée de Noirmoutier
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Krzesło, na którym rozstrzelano wandejskiego bohatera pozostawało w posiadaniu rodziny d’Elbée do 1975 r., kiedy przekazano je do zbiorów Muzeum w Noirmoutier, gdzie pozostaje do dzisiaj.

AKTUALIZACJA 06.01.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


1794: Maurice Joseph Louis Gigost d’Elbee, Vendean general. ExecutedToday.com. 06.01.2010.

Important chairs 3 – the chair in which General d’Elbée was shot. Rodama: a blog of 18th century & Revolutionary French trivia. 13.10.2013.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

17 kwietnia 1792 r. w Paryżu w szpitalu Bicêtre dokonano praktycznych prób działania wynalazku, który później stał się powszechnie znany jako gilotyna i używany przez Republikę Francuską aż do 1977 r. Więcej…

18 kwietnia 1906 r. o godz. 5.12 w San Francisco i i na wybrzeżu północnej Kalifornii doszło do silnego trzęsienia ziemi, w wyniku którego zginęło około 3000 osób. Wskutek wstrząsów i wywołanych przez nie kilkudniowych pożarów zniszczeniu uległo około 25 tysięcy budynków. Część budynków została podpalona przez samych ich właścicieli działających w obawie, że warunki ubezpieczenia nie pozwolą na wypłatę odszkodowania za zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi.

18 kwietnia 1943 r. nad wyspą Bougainville (Wyspy Salomona) zginął admirał Isoroku Yamamoto (1884-1943), twórca planu ataku na bazę amerykańskiej Floty Pacyfiku w Pearl Harbour (1941). Amerykańskie myśliwce P-38 Lightning zestrzeliły samolot z admirałem na pokładzie w trakcie operacji Vengeance, uznawanej do dziś za precedens dla amerykańskich operacji wojskowych, mających na celu wyeliminowanie konkretnych osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa USA.

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez III Rzeszę Europie.  Więcej…

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...