Tego dnia w 1920 roku7 lutego 1920 r. w Irkucku bolszewicy rozstrzelali admirała Aleksandra Kołczaka (1874-1920), jednego z dowódców „białej armii” rosyjskiej oraz „wielkorządcę państwa rosyjskiego” stojącego na czele antybolszewickiego Ogólnorosyjskiego Rządu Tymczasowego.

Admirał Aleksandr Kołczak został rozstrzelany wraz z premierem swojego rządu, Wiktorem Piepielajewem (1884-1920). Ciała wrzucono pod lód zamarzniętej rzeki Angary i nigdy nie zostały odnalezione.

Kolchak

Admirał Aleksandr Kołczak. 1919 r.
Źródło: Музей архив Белого движения, Париж (С).
Domena publiczna, via Wikimedia Commons.

W 1918 r. admirał przy poparciu „białych” oficerów ogłosił się „wielkorządcą państwa rosyjskiego”. Kontrolował tereny od Władywostoku niemal po Wołgę, a w 1919 r. jego rząd został uznany przez państwa zachodnie. Ostatecznie jednak rozciągnięcie sił na zbyt dużym obszarze przyniosło klęskę Kołczakowi. W trakcie odwrotu w kierunku Irkucka został zdradzony przez Korpus Czechosłowacki i wydany bolszewikom, a następnie na rozkaz z Moskwy rozstrzelany.

Skazaną na klęskę kontrrewolucyjną walkę kontynuowali jeszcze generałowie Anton Denikin i Piotr Wrangel…

AKTUALIZACJA 07.02.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 października 1716 r. w bitwie pod Kowalewem armia saska króla Augusta II Mocnego pokonała wojska konfederacji tarnogrodzkiej. W czasie bitwy doszło do ostatniej w historii szarży husarii, która została powstrzymana ogniem broni palnej.

6 października 1973 r. na półwyspie Synaj oraz Wzgórzach Golan Egipt i Syria (wspierane przez siły ekspedycyjne innych państw arabskich) rozpoczęły działania wojenne przeciwko Izraelowi (wojna Jom Kippur). Więcej…

7 października 1949 r. z sowieckiej strefy okupacyjnej utworzono Niemiecką Republikę Demokratyczną (Deutsche Demokratische Republik) - istniejące do 1990 r. państwo niemieckie będące częścią bloku wschodniego.

8 października 1967 r. w Boliwii argentyński rewolucjonista Ernesto Che Guevara (1928-1967) został ujęty z bronią w ręku w trakcie prowadzonej przez niego wojny partyzanckiej mającej na celu eksport rewolucji na obszar Ameryki Południowej. Następnego dnia Che został rozstrzelany.

9 października 1967 r. w La Higuera (Boliwia) został zastrzelony kontrowersyjny argentyński rewolucjonista Ernesto Che Guevara (1928-1967), dzień wcześniej ujęty z bronią w ręku przez armię boliwijską. Więcej…

10 października 1889 r. w Nowym Jorku rozpoczęto budowę pierwszego nowojorskiego drapacza chmur New York World Building (znanego też jako Pulitzer Building). Budynek ten już nie istnieje, zburzono go w 1955 r. w związku z przeprojektowaniem wjazdu na Most Brookliński.

11 października 1969 r. w Arundel w Kanadzie zmarł generał Kazimierz Sosnkowski (1885-1969), jeden z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...