Tego dnia w 1739 roku



7 kwietnia 1739 r. w Knavesmire w pobliżu Yorku został powieszony Dick Turpin (1705?-1739), najbardziej znany angielski przestępca XVIII w., parający się głównie rozbojem drogowym, ale nie stroniący od przemytu, kłusownictwa, kradzieży koni i zabójstw.

Strona tytułowa broszury traktującej o procesie Dicka Turpina

Strona tytułowa broszury Thomasa Kylla traktującej o procesie Dicka Turpina, wydanej 10 dni po egzekucji skazanego. Mimo drobnych nieścisłości uznawana jest za wiarygodną relację naocznego świadka procesu.
1739 r.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Dick Turpin został niefortunnie aresztowany pod fałszywym nazwiskiem w sprawie drobnego zatargu, do którego doszło w październiku 1738 r. W toku rutynowego dochodzenia powstały uzasadnione podejrzenia, że jest koniokradem. W międzyczasie Dick Turpin bardzo nieroztropnie odmówił złożenia kaucji gwarantującej jego stawiennictwo na zimowej sesji wyjazdowej sądu w Yorku, wobec czego został osadzony w York Castle do czasu procesu. Na nieszczęście dla niego przypadkiem wyszła na jaw jego prawdziwa tożsamość. Jako że od dłuższego już czasu pozostawał w kręgu zainteresowania wymiaru sprawiedliwości szybko postawiono mu zarzut kradzieży trzech koni (co było zagrożone karą śmierci).

W toku postępowania Dick Turpin zaprzeczał zarzutowi – wyjaśniając, ze kupił przedmiotowe konie od pewnego właściciela gospody. Ponadto wielokrotnie podnosił, że nie miał wystarczającej ilości czasu, żeby przygotować się do obrony, domagał się też odroczenia procesu celem wezwania swoich świadków, a na dodatek w swoim zuchwalstwie zarzucał niewłaściwość miejscową sądu.

Dick turnpin gravestone

Nagrobek Dicka Turpina w Fishergate (York), rzekomo wskazujący miejsce jego pochówku.
Gareth Foster. 2004.
CC BY-SA 2.0,
via Wikimedia Commons

Jednakowoż przewodniczący rozprawie sędzia Jego Królewskiej Mości Czcigodny Sir William Chapple uznał obiekcje Turpina za okoliczności bez znaczenia, zapewne przyjmując w swojej mądrości, że oskarżony dąży do niczym nieuzasadnionej przewłoki postępowania. Zatem oskarżony został uznany przez ławę przysięgłych za winnego kradzieży koni, a następnie skazany na śmierć.

W tej sytuacji Dick Turpin przepił z zaproszonymi do swojej celi gośćmi około 100 funtów, a następnie zakupił nowy surdut, buty i wynajął pięciu żałobników…

AKTUALIZACJA 01.04.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Trial Of the Notorious Highwayman Richard Turpin, At York Assizes, On the 22d Day of March, 1739, before the Hon. Sir William Chapple Broszura Thomasa Kyll’a, 1739.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

6 listopada 1860 r. Abraham Lincoln został wybrany 16 prezydentem USA, uzyskując w Kolegium Elektorów 180 głosów wobec 123 oddanych na jego kontrkandydatów.

7 listopada 1938 r. w Paryżu Herschel Grynszpan zastrzelił sekretarza ambasady niemieckiej Ernsta vom Ratha. Zamach miał być aktem protestu przeciw sytuacji Żydów w Niemczech, stał się jednak dla nazistów pretekstem do pogromów "nocy kryształowej".

8 listopada 1939 r. w Monachium Georg Elser (1903-1945) dokonał nieudanego zamachu bombowego na Adolfa Hitlera w piwiarni Bürgerbräukeller. Więcej…

9 listopada 1939 r. w Venlo w Holandii niemiecka służba bezpieczeństwa SD przeprowadziła akcję przeciwko brytyjskiemu wywiadowi. Z przygranicznego holenderskiego miasta Venlo uprowadzono dwóch agentów SIS, majora Richarda Stevensa i kapitana Sigismunda Payne’a Besta (incydent w Venlo).

10 listopada 1942 r. Niemcy rozpoczynają zajmowanie terytorium francuskiego podległego dotąd rządowi w Vichy na podstawie rozejmu z 1940 r. (Fall Anton). Formalnie niezależna Francja Vichy przestaje istnieć, a jej terytorium zostaje objęte niemiecko-włoską okupacją. Jednakże istotny cel akcji niemieckiej, którym było przejęcie okrętów floty francuskiej stacjonujących w Tulonie nie zostaje osiągnięty. 27 listopada 1942 r. admirał Jean de Laborde (1878-1977) wydaje z pokładu flagowego pancernika Strasbourg rozkaz samozatopienia swoich okrętów. Był to jedyny znaczący akt oporu sił zbrojnych Vichy w czasie operacji Anton.

11 listopada 1918 r. podpisano rozejm w Compiègne pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim, faktycznie kończący I wojnę światową (formalnie warunki rozejmu potwierdzono traktatem wersalskim). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...