Tego dnia w 1739 roku



7 kwietnia 1739 r. w Knavesmire w pobliżu Yorku został powieszony Dick Turpin (1705?-1739), najbardziej znany angielski przestępca XVIII w., parający się głównie rozbojem drogowym, ale nie stroniący od przemytu, kłusownictwa, kradzieży koni i zabójstw.

Strona tytułowa broszury traktującej o procesie Dicka Turpina

Strona tytułowa broszury Thomasa Kylla traktującej o procesie Dicka Turpina, wydanej 10 dni po egzekucji skazanego. Mimo drobnych nieścisłości uznawana jest za wiarygodną relację naocznego świadka procesu.
1739 r.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Dick Turpin został niefortunnie aresztowany pod fałszywym nazwiskiem w sprawie drobnego zatargu, do którego doszło w październiku 1738 r. W toku rutynowego dochodzenia powstały uzasadnione podejrzenia, że jest koniokradem. W międzyczasie Dick Turpin bardzo nieroztropnie odmówił złożenia kaucji gwarantującej jego stawiennictwo na zimowej sesji wyjazdowej sądu w Yorku, wobec czego został osadzony w York Castle do czasu procesu. Na nieszczęście dla niego przypadkiem wyszła na jaw jego prawdziwa tożsamość. Jako że od dłuższego już czasu pozostawał w kręgu zainteresowania wymiaru sprawiedliwości szybko postawiono mu zarzut kradzieży trzech koni (co było zagrożone karą śmierci).

W toku postępowania Dick Turpin zaprzeczał zarzutowi – wyjaśniając, ze kupił przedmiotowe konie od pewnego właściciela gospody. Ponadto wielokrotnie podnosił, że nie miał wystarczającej ilości czasu, żeby przygotować się do obrony, domagał się też odroczenia procesu celem wezwania swoich świadków, a na dodatek w swoim zuchwalstwie zarzucał niewłaściwość miejscową sądu.

Dick turnpin gravestone

Nagrobek Dicka Turpina w Fishergate (York), rzekomo wskazujący miejsce jego pochówku.
Gareth Foster. 2004.
CC BY-SA 2.0,
via Wikimedia Commons

Jednakowoż przewodniczący rozprawie sędzia Jego Królewskiej Mości Czcigodny Sir William Chapple uznał obiekcje Turpina za okoliczności bez znaczenia, zapewne przyjmując w swojej mądrości, że oskarżony dąży do niczym nieuzasadnionej przewłoki postępowania. Zatem oskarżony został uznany przez ławę przysięgłych za winnego kradzieży koni, a następnie skazany na śmierć.

W tej sytuacji Dick Turpin przepił z zaproszonymi do swojej celi gośćmi około 100 funtów, a następnie zakupił nowy surdut, buty i wynajął pięciu żałobników…

AKTUALIZACJA 01.04.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Trial Of the Notorious Highwayman Richard Turpin, At York Assizes, On the 22d Day of March, 1739, before the Hon. Sir William Chapple Broszura Thomasa Kyll’a, 1739.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

3 grudnia 1961 r. w Sosnowcu Stanisław Jaros bezskutecznie usiłował dokonać zamachu bombowego na I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę. Więcej…

4 grudnia 1793 r. w Paryżu dekretem 14 Frimaire'a zarządzono wydawanie „Bulletin des lois de la République Française”, pierwszego na świecie dziennika urzędowego służącego publikacji aktów prawnych.

5 grudnia 1933 r. doszło do ratyfikacji 21. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych uchylającej  18. poprawkę o wprowadzeniu prohibicji - co faktycznie oznaczało zniesienie prohibicji w USA. Więcej…

5 grudnia 1994 r. w Budapeszcie podpisano memorandum, na mocy którego Federacja Rosyjska, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w zamian za przekazanie przez nią strategicznej broni nuklearnej Rosji. Niecałe dwadzieścia lat później Federacja Rosyjska nie dotrzymała tych zobowiązań, dokonując aneksji Krymu (2014). Jak wyjaśnili przedstawiciele Rosji Ukraina po rewolucji z 2014 r. i obaleniu prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza nie była państwem tożsamym z Ukrainą objętą gwarancjami wynikającymi z memorandum budapeszteńskiego.

6 grudnia 1956 r. mecz piłki wodnej Węgry-ZSRR rozegrany w trakcie igrzysk olimpijskich w Melbourne (niedługo po stłumieniu przez ZSRR powstania węgierskiego) kończy się krwawą bójką zawodników - sprowokowany zawodnik ZSRR uderzył Węgra. Więcej…

7 grudnia 1941 r. japoński zespół uderzeniowy (6 lotniskowców i 380 samolotów) dowodzony przez admirała Isoroku Yamamoto zaatakował amerykańską bazę lotniczą i morską w Pearl Harbour na Hawajach. Więcej…

8 grudnia 1902 r. w Parochońsku na Polesiu urodziła się Zofia Chomętowska (1902-1991), jedna z najważniejszych autorek polskiej fotografii dwudziestolecia międzywojennego. Więcej…

9 grudnia 1952 r. w Londynie zmiana pogody doprowadziła do ustąpienia Wielkiego Smogu, utrzymującego się od 5 grudnia. W ciągu tych kilku dni mgła zawierająca zanieczyszczenia atmosferyczne powstałe głównie w wyniku spalania węgla doprowadziła do śmierci co najmniej 4 tysięcy mieszkańców Londynu.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...