Tego dnia w 1739 roku



7 kwietnia 1739 r. w Knavesmire w pobliżu Yorku został powieszony Dick Turpin (1705?-1739), najbardziej znany angielski przestępca XVIII w., parający się głównie rozbojem drogowym, ale nie stroniący od przemytu, kłusownictwa, kradzieży koni i zabójstw.

Strona tytułowa broszury traktującej o procesie Dicka Turpina

Strona tytułowa broszury Thomasa Kylla traktującej o procesie Dicka Turpina, wydanej 10 dni po egzekucji skazanego. Mimo drobnych nieścisłości uznawana jest za wiarygodną relację naocznego świadka procesu.
1739 r.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Dick Turpin został niefortunnie aresztowany pod fałszywym nazwiskiem w sprawie drobnego zatargu, do którego doszło w październiku 1738 r. W toku rutynowego dochodzenia powstały uzasadnione podejrzenia, że jest koniokradem. W międzyczasie Dick Turpin bardzo nieroztropnie odmówił złożenia kaucji gwarantującej jego stawiennictwo na zimowej sesji wyjazdowej sądu w Yorku, wobec czego został osadzony w York Castle do czasu procesu. Na nieszczęście dla niego przypadkiem wyszła na jaw jego prawdziwa tożsamość. Jako że od dłuższego już czasu pozostawał w kręgu zainteresowania wymiaru sprawiedliwości szybko postawiono mu zarzut kradzieży trzech koni (co było zagrożone karą śmierci).

W toku postępowania Dick Turpin zaprzeczał zarzutowi – wyjaśniając, ze kupił przedmiotowe konie od pewnego właściciela gospody. Ponadto wielokrotnie podnosił, że nie miał wystarczającej ilości czasu, żeby przygotować się do obrony, domagał się też odroczenia procesu celem wezwania swoich świadków, a na dodatek w swoim zuchwalstwie zarzucał niewłaściwość miejscową sądu.

Dick turnpin gravestone

Nagrobek Dicka Turpina w Fishergate (York), rzekomo wskazujący miejsce jego pochówku.
Gareth Foster. 2004.
CC BY-SA 2.0,
via Wikimedia Commons

Jednakowoż przewodniczący rozprawie sędzia Jego Królewskiej Mości Czcigodny Sir William Chapple uznał obiekcje Turpina za okoliczności bez znaczenia, zapewne przyjmując w swojej mądrości, że oskarżony dąży do niczym nieuzasadnionej przewłoki postępowania. Zatem oskarżony został uznany przez ławę przysięgłych za winnego kradzieży koni, a następnie skazany na śmierć.

W tej sytuacji Dick Turpin przepił z zaproszonymi do swojej celi gośćmi około 100 funtów, a następnie zakupił nowy surdut, buty i wynajął pięciu żałobników…

AKTUALIZACJA 01.04.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Trial Of the Notorious Highwayman Richard Turpin, At York Assizes, On the 22d Day of March, 1739, before the Hon. Sir William Chapple Broszura Thomasa Kyll’a, 1739.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

28 lipca 1945 r. w Nowym Jorku samolot B-25D zderzył się z Empire State Building, najwyższym wtedy budynkiem świata. Więcej…

29 lipca 1958 r. w Waszyngtonie prezydent USA Dwight D. Eisenhower podpisał National Aeronautics and Space Act, na mocy którego założono NASA (National Aeronautics and Space Administration) - podległą prezydentowi agencję odpowiedzialną za narodowy program lotów kosmicznych.

30 lipca 1941 r. w Londynie podpisano układ Sikorski-Majski, przywracający stosunki dyplomatyczne pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a ZSRR, zerwane z dniem 17 września 1939 r. Więcej…

31 lipca 1942 r. Sąd Najwyższy USA wydał orzeczenie w sprawie Ex parte Quirin (317 U.S. 1) dotyczącej procedowania odnośnie zatrzymanych w stanach Nowy Jork i Floryda ośmiu uczestników niemieckiej akcji dywersyjnej (Operacja Pastorius). Więcej…

31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów. Więcej…

31 lipca 1970 r. brytyjska Royal Navy zaprzestała wydawać grog marynarzom. Smutne to wydarzenie było wynikiem burzliwych obrad w Izbie Gmin (niesławna Great Rum Debate). Tak umarła tradycja zapoczątkowana formalnie rozkazem admirała Edwarda Vernona w 1740 r.

1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie zorganizowane przez Armię Krajową. Chociaż działania zbrojne podjęto przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim istotnym celem politycznym Powstania Warszawskiego miało być przeciwdziałanie sowietyzacji Polski, postępującej w miarę "wyzwalania" jej terytorium przez oddziały Armii Czerwonej...

2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James "Dziki Bill" Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista. Więcej…

3 sierpnia 1778 r. w Mediolanie otwarto teatr La Scala, jedną z najsłynniejszych scen operowych na świecie. W dniu inauguracji wystawiono operę Europa riconosciuta Antonia Salieriego (1750-1825).

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...