Tego dnia w 1837 roku



8 lutego 1837 r. w Petersburgu odbył się pojedynek rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina (1799-1837) z Georges’em d’Anthès (1812-1895). Panowie uzgadniali kwestie honorowe (rzecz jasna chodziło o honor kobiety) przy użyciu pistoletów.

Spotkanie Panów Puszkina i d’Anthèsa przeprowadzono według metody „barrier duel” (duel à volonté), w polskim Kodeksie honorowym Władysława Boziewicza określanej jako pojedynek z postępowaniem przeciwników po linii prostej i dowolnym porządkiem strzelania (§279-280).

Przeciwnicy rozpoczynali pojedynek zbliżając się do siebie (inaczej niż w pojedynku typu francuskiego, w którym przeciwnicy zwróceni do siebie plecami oddalają się, odwracając się i strzelając po przebyciu określonego dystansu). Żaden z nich nie mógł jednak przekroczyć dzielącej ich „bariery” wyznaczonej przez dwie linie  – których odległość uzgadniano stosownie do zwyczaju, osobistych upodobań i stopnia obrazy (zdarzało się, że dystans dzielący przeciwników uzgadniano na dwa-trzy kroki – co dawało niemal gwarancję, że pojedynek będzie śmiertelny lub przynajmniej krwawy). Każdy mógł strzelać w dowolnym momencie, jednakże po oddaniu strzału musiał się zatrzymać, czekając bez ruchu na strzał przeciwnika – który w zasadzie mógł iść dalej zbliżając się na odległość limitowaną „barierą”.

Duel of Pushkin and d'Anthes (19th century)

Pojedynek Puszkina z d’Anthèsem. 8 lutego 1837 r.

Adrian Wołkow. 1869.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pan d’Anthès strzelał pierwszy, ciężko raniąc (w brzuch) Pana Puszkina, który oddał strzał niegroźnie trafiając przeciwnika w prawe ramię.

Dwa dni później, 10 lutego 1837 r. Aleksander Puszkin zmarł wskutek zapalenia otrzewnej.

AKTUALIZACJA 08.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Ogólne zasady postępowania honorowego (Kodeks honorowy). Władysław Boziewicz. Wydanie trzecie poprawione. Poznań 1932 – Reprint Wydawnictwo Bona. Kraków 2016.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...