Tego dnia w 1862 roku



9 marca 1862 r. w trakcie bitwy w zatoce Hampton Roads (wojna secesyjna) dochodzi do pierwszego w historii starcia okrętów pancernych: CSS „Virginia” przeciwko USS „Monitor”.

Starcie w zasadzie pozostało nierozstrzygnięte. Mimo licznych wzajemnych trafień (około 20 dla każdej ze stron), żaden z pocisków nie przebił pancerza jednostki przeciwnika. Nie udała się również próba staranowania wroga przez podjęta przez konfederacką „Virginię”. W trakcie wymiany ognia „Virginia” utknęła na mieliźnie, a „Monitor” odpłynął pozbawiony dowództwa (eksplozja granatu oślepiła chwilowo jego dowódcę).

The Monitor and Merrimac

Wizja artystyczna starcia USS Monitor vs. CSS Virginia.

Litografia (przed 1894). Julian Oliver Davidson (1853-1894)

Źródło: Library of Congress’s Prints and Photographs division

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Często przyjmuje się zwycięstwo taktyczne CSS „Virginia”: zniszczyła ona dwie fregaty Unii, a po po starciu z USS „Monitor” uwolniła się z mielizny i pomimo uszkodzeń dotarła bezpiecznie do portu (cel strategiczny Konfederatów, czyli przełamanie blokady zatoki Hampton Roads nie został jednak osiągnięty).

USSMonitor1862.3.ws

Wieża USS Monitor – widoczne ślady po pociskach CSS Virginia. 9 lipca 1862.

Autor nieznany. Źródło: United States Naval History & Heritage Command

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

28 kwietnia 1945 r. w Giulino di Mezzegra nad jeziorem Como komunistyczni partyzanci rozstrzelali Benito Mussoliniego (1883-1945) i Clarę Petacci (1912-1945), schwytanych w trakcie próby ucieczki z Mediolanu do Szwajcarii. Rozstrzelano także innych ujętych członków kierownictwa Włoskiej Republiki Socjalnej. Więcej…

29 kwietnia 1899 r. w Achères koło Paryża Camille Jenatzy (1868-1913) jako pierwszy na świecie przekroczył prędkość 100 km/h. Więcej…

30 kwietnia 1943 r. brytyjski kontrwywiad zrealizował kluczowy element operacji Mincemeat. Była to niezwykła i drobiazgowo opracowana akcja dezinformacyjna, która skutecznie odwróciła uwagę państw osi od planowanej alianckiej inwazji na Sycylię, a ponadto przyniosła aliantom wiele innych niezamierzonych korzyści. Więcej…

1 maja 1960 r. nad Swierdłowskiem (obecnie Jekaterynburg) na Uralu został zestrzelony samolot szpiegowski Lockheed U-2.  Maszynę pilotował kapitan Francis Gary Powers (1929-1977), wykonujący dla CIA i USAF zadanie fotograficznego rozpoznania powietrznego nad terytorium ZSRR (misja Grand Slam). Więcej…

2 maja 73 r. zakończyło się rzymskie oblężenie Masady, potężnej twierdzy nad Morzem Martwym. Żołnierze X Legionu pod wodzą Flawiusza Silwy wkroczyli do fortecy, której obrońcy dowodzeni przez Eleazara ben Jaira popełnili zbiorowe samobójstwo w obliczu nieuchronnej klęski. Upadek Masady zakończył powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu w Judei, zwane wojną żydowską (66-73 r.). Od czasów generała Mosze Dajana (1915-1981) Masada jest jednym z historycznych miejsc, w których żołnierze armii izraelskiej składają przysięgę.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...