Tego dnia w 1862 roku



9 marca 1862 r. w trakcie bitwy w zatoce Hampton Roads (wojna secesyjna) dochodzi do pierwszego w historii starcia okrętów pancernych: CSS „Virginia” przeciwko USS „Monitor”.

Starcie w zasadzie pozostało nierozstrzygnięte. Mimo licznych wzajemnych trafień (około 20 dla każdej ze stron), żaden z pocisków nie przebił pancerza jednostki przeciwnika. Nie udała się również próba staranowania wroga przez podjęta przez konfederacką „Virginię”. W trakcie wymiany ognia „Virginia” utknęła na mieliźnie, a „Monitor” odpłynął pozbawiony dowództwa (eksplozja granatu oślepiła chwilowo jego dowódcę).

The Monitor and Merrimac

Wizja artystyczna starcia USS Monitor vs. CSS Virginia.

Litografia (przed 1894). Julian Oliver Davidson (1853-1894)

Źródło: Library of Congress’s Prints and Photographs division

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Często przyjmuje się zwycięstwo taktyczne CSS „Virginia”: zniszczyła ona dwie fregaty Unii, a po po starciu z USS „Monitor” uwolniła się z mielizny i pomimo uszkodzeń dotarła bezpiecznie do portu (cel strategiczny Konfederatów, czyli przełamanie blokady zatoki Hampton Roads nie został jednak osiągnięty).

USSMonitor1862.3.ws

Wieża USS Monitor – widoczne ślady po pociskach CSS Virginia. 9 lipca 1862.

Autor nieznany. Źródło: United States Naval History & Heritage Command

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...