Tego dnia w 1862 roku



9 marca 1862 r. w trakcie bitwy w zatoce Hampton Roads (wojna secesyjna) dochodzi do pierwszego w historii starcia okrętów pancernych: CSS „Virginia” przeciwko USS „Monitor”.

Starcie w zasadzie pozostało nierozstrzygnięte. Mimo licznych wzajemnych trafień (około 20 dla każdej ze stron), żaden z pocisków nie przebił pancerza jednostki przeciwnika. Nie udała się również próba staranowania wroga przez podjęta przez konfederacką „Virginię”. W trakcie wymiany ognia „Virginia” utknęła na mieliźnie, a „Monitor” odpłynął pozbawiony dowództwa (eksplozja granatu oślepiła chwilowo jego dowódcę).

The Monitor and Merrimac

Wizja artystyczna starcia USS Monitor vs. CSS Virginia.

Litografia (przed 1894). Julian Oliver Davidson (1853-1894)

Źródło: Library of Congress’s Prints and Photographs division

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Często przyjmuje się zwycięstwo taktyczne CSS „Virginia”: zniszczyła ona dwie fregaty Unii, a po po starciu z USS „Monitor” uwolniła się z mielizny i pomimo uszkodzeń dotarła bezpiecznie do portu (cel strategiczny Konfederatów, czyli przełamanie blokady zatoki Hampton Roads nie został jednak osiągnięty).

USSMonitor1862.3.ws

Wieża USS Monitor – widoczne ślady po pociskach CSS Virginia. 9 lipca 1862.

Autor nieznany. Źródło: United States Naval History & Heritage Command

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...