Tego dnia w 1793 roku



10 marca 1793 r. wybuchło w Wandei powstanie rojalistyczne. Obłąkańcza polityka religijna władz rewolucyjnej Francji (której wytworem wkrótce stał się kult Istoty Najwyższej – l’Être suprême), zgilotynowanie Ludwika XVI i ostatecznie dekret Konwentu o poborze rekruta doprowadziły do krwawego kontrrewolucyjnego zrywu.

Massacre de Machecoul

Masakra republikanów w Machecoul 10 marca 1793 r. – początek powstania w Wandei.
François Flameng. 1884.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Po zdławieniu powstania armia republikańska dokonała brutalnej eksterminacji ludności cywilnej zbuntowanego departamentu. Według różnych szacunków zginęło pomiędzy 117-300 tysięcy osób. Tym samym republikański generał Louis Marie Turreau, dowódca oddziałów pacyfikujących Wandeę (znanych pod nazwą kolumn piekielnych – fr. colonnes infernales) przeszedł do historii jako pionier nowożytnego ideologicznego ludobójstwa.

Jakkolwiek historycy toczą dziś terminologiczne spory, czy dokonania generała Turreau mieszczą się w definicji ludobójstwa nie sposób nie zauważyć, że jeszcze ponad sto lat później sam towarzysz Lenin pamiętał o nich mówiąc w kontekście planowanej przez bolszewików eksterminacji Kozaków dońskich i kubańskich: „to nasza Wandea”.

AKTUALIZACJA 10.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Rzeź w Wandei. „Dzieci rozdeptałem końmi i wymordowałem kobiety”. WielkaHISTORIA. 7 luty 2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...