Tego dnia w 1941 roku



11 marca 1941 r. Kongres USA uchwalił Lend Lease Act (“An Act to Promote the Defense of the United States”).

Na mocy tej ustawy rząd USA mógł „wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności”. Pomoc miała dotyczyć państw uważanych za istotne dla obrony Stanów Zjednoczonych. Pozwoliło to USA udzielić pomocy sprzętowej i materiałowej państwom uznanym za sojusznicze już na pierwszym etapie wojny przy jednoczesnej oficjalnej neutralności. Jednakże nawet po przystąpieniu USA do wojny ta forma pomocy aliantom była kontynuowana.

President Franklin D. Roosevelt-1941

Prezydent Franklin Delano Roosevelt podpisuje Lend Lease Act. Marzec 1941 r.

Associated Press photograph. No. 21773. Forms part of: New York World-Telegram and the Sun Newspaper Photograph Collection (Library of Congress).

Public domain, via Wikimedia Commons

Wartość dostaw wyniosła około 50 mld USD. W ich skład wchodził nie tylko sprzęt wojskowy, ale także materiały i surowce, a nawet żywność. Głównymi beneficjentami Lend-Lease Act stały się Wielka Brytania (60% dostaw) i ZSRR (20% dostaw), inne kraje walczące z państwami osi (m. in. Chiny, Wolni Francuzi, dominia brytyjskie) otrzymały łącznie 20% dostaw.

Dostawy w ramach Lend Lease Act były bardzo istotnym czynnikiem, który umożliwił ostateczne zwycięstwo aliantów, w szczególności pozwoliły europejskim sojusznikom USA przetrwać pierwszy krytyczny okres wojny z III Rzeszą.

AKTUALIZACJA 27.03.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Lend-Lease Act. History.com Editors. October 29, 2009.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

13 września 1955 r. w Moskwie podczas wizyty kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera  zawarto porozumienie, na mocy którego zwolnieni zostali niemieccy jeńcy wojenni, przebywający w ZSRR od zakończenia II wojny światowej. Do końca 1955 r. do Niemiec wróciło około 15 tysięcy osób - jeńców z Wehrmachtu oraz cywili skazanych przez sowieckie sądy wojskowe. Jednocześnie Republika Federalna Niemiec nawiązała stosunki dyplomatyczne z ZSRR, nie uznając jednakże Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

14 września 1814 r. Francis Scott Key (1779-1843) napisał wiersz Defence of Fort McHenry, który stał się tekstem pieśni The Star-Spangled Banner ustanowionej w 1931 r. oficjalnym hymnem USA. Więcej…

15 września 1940 r. w czasie bitwy o Anglię lotnictwo brytyjskie odparło największy niemiecki zmasowany nalot na Londyn, w którym uczestniczyło łącznie 1120 samolotów. Więcej…

16 września 1920 r. w Nowym Jorku doszło do zamachu bombowego na Wall Street, w wyniku którego zginęło 38 osób, a około 140 zostało rannych. Podejrzenia kierowały się w stronę grup anarchistycznych i komunistycznych, ale śledztwo prowadzone najpierw przez Bureau of Investigation, a następnie przez Federal Bureau of Investigation nigdy nie doprowadziło do ustalenia sprawcy.

17 września 1944 r. nad Holandią rozpoczęła się nieudana aliancka operacja desantowa Market Garden. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...