Tego dnia w 1934 roku



11 sierpnia 1934 r. na wyspie Alcatraz u wybrzeży San Francisco zaczęło działać więzienie federalne, przeznaczone dla szczególnie niebezpiecznych więźniów stwarzających problemy w innych federalnych zakładach karnych.

Tego dnia na wyspę przetransportowano pierwszą grupę 137 więźniów. W ciągu następnych 29 lat funkcjonowania więzienia znaleźli się tu najbardziej znani amerykańscy przestępcy m. in.: Al Capone (1899-1947), George „Machine Gun” Kelly (1895-1954) i Alvin „Creepy” Karpis (1907-1979).

Mimo kilkunastu udokumentowanych prób ucieczek rzekomo żadnemu z więźniów nie udało się uciec z Alcatraz. Według oficjalnych statystyk 23 próbujących ucieczki ujęto, 6 zastrzelono, 2 utonęło na pewno, a 5 przypuszczalnie (niemniej jednak ci ostatni trafili na listę poszukiwanych przez FBI). W jednym udokumentowanym przypadku (John Paul Scott w grudniu 1962 r.) udało się dopłynąć do stałego lądu w okolicach mostu nad Golden Gate, jednak skutki hipotermii udaremniły dalszą ucieczkę i po pobycie w szpitalu zbiega odesłano na Alcatraz.

Uczestnicy buntu w Alcatraz w 1946 r. Clarence Carnes, Sam Shockley i Miran Thompson w drodze na proces. Shockley i Thompson zostaną skazani na kary śmierci, wykonane w San Quentin w 1948 r.

Autor nieznany. 1946.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Również najbardziej znany przypadek buntu w Alcatraz w 1946 r. nie zakończył się szczęśliwie dla więźniów.  Bunt stłumiono przy udziale dwóch plutonów US Marines (weteranów wojny na Pacyfiku), którzy po udzieleniu zgody na ograniczone użycie wojska zastosowali granaty i moździerze do opanowania sytuacji. Ci z uczestników buntu, których ujęto żywcem zostali skazani na karę śmierci za zabójstwo dwóch strażników.

Ostatecznie więzienie federalne Alcatraz zamknięto 21 marca 1963 r.

AKTUALIZACJA 21.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Alcatraz History. 2022.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

22 stycznia 1957 r. w Warszawie został uprowadzony i zamordowany przez nieznanych sprawców 15-letni Bohdan Piasecki, syn kontrowersyjnego polityka Bolesława Piaseckiego, lidera przedwojennej ONR Falangi i powojennego Stowarzyszenia „PAX”. Więcej…

23 stycznia 1937 r. w Moskwie rozpoczął się tzw. proces siedemnastu ("Proces alternatywnego antysowieckiego centrum trockistowskiego”). Oskarżeni - m. in. Jurij Piatakow, Leonid Sieriebriakow, Nikołaj Murałow, Grigorij Sokolnikow i Karol Radek mieli rzekomo być członkami skupionej wokół Trockiego opozycji antystalinowskiej. Zarzuty dotyczyły szpiegostwa na rzecz Niemiec i Japonii, sabotażu, oraz utrudniania kolektywizacji i industrializacji ZSRR. Po "postępowaniu przygotowawczym" prowadzonym przez NKWD wszyscy oskarżeni przyznali się do winy i wymierzono im kary stosowne do powagi zarzucanych czynów.

24 stycznia 1978 r. w północno-zachodniej Kanadzie (w pobliżu Wielkiego Jeziora Niewolniczego) rozbił się radziecki satelita szpiegowski Kosmos 954 z reaktorem atomowym na pokładzie, rozrzucając materiał radioaktywny na powierzchni 124 tys. km². Więcej…

25 stycznia 1950 r. podpisano umowę z ZSRR na produkcję w Polsce samochodu GAZ-M20 Pobieda  (pod nazwą FSO Warszawa). Więcej…

26 stycznia 1885 r. mahdyści zdobyli Chartum. Dowodzący egipsko-angielską obroną miasta generał Charles Gordon (1833-1885) został zabity, a jego głowę triumfalnie dostarczono Mahdiemu. Więcej…

27 stycznia 1967 r. rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego podpisały Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi, zwany też Traktatem o przestrzeni kosmicznej. Ogółem traktat przyjęło 110 państw (w tym Polska). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...