Tego dnia w 1934 roku11 sierpnia 1934 r. na wyspie Alcatraz u wybrzeży San Francisco zaczęło działać więzienie federalne, przeznaczone dla szczególnie niebezpiecznych więźniów stwarzających problemy w innych federalnych zakładach karnych.

Tego dnia na wyspę przetransportowano pierwszą grupę 137 więźniów. W ciągu następnych 29 lat funkcjonowania więzienia znaleźli się tu najbardziej znani amerykańscy przestępcy m. in.: Al Capone (1899-1947), George „Machine Gun” Kelly (1895-1954) i Alvin „Creepy” Karpis (1907-1979).

Mimo kilkunastu udokumentowanych prób ucieczek rzekomo żadnemu z więźniów nie udało się uciec z Alcatraz. Według oficjalnych statystyk 23 próbujących ucieczki ujęto, 6 zastrzelono, 2 utonęło na pewno, a 5 przypuszczalnie (niemniej jednak ci ostatni trafili na listę poszukiwanych przez FBI). W jednym udokumentowanym przypadku (John Paul Scott w grudniu 1962 r.) udało się dopłynąć do stałego lądu w okolicach mostu nad Golden Gate, jednak skutki hipotermii udaremniły dalszą ucieczkę i po pobycie w szpitalu zbiega odesłano na Alcatraz.

Uczestnicy buntu w Alcatraz w 1946 r. Clarence Carnes, Sam Shockley i Miran Thompson w drodze na proces. Shockley i Thompson zostaną skazani na kary śmierci, wykonane w San Quentin w 1948 r.

Autor nieznany. 1946.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Również najbardziej znany przypadek buntu w Alcatraz w 1946 r. nie zakończył się szczęśliwie dla więźniów.  Bunt stłumiono przy udziale dwóch plutonów US Marines (weteranów wojny na Pacyfiku), którzy po udzieleniu zgody na ograniczone użycie wojska zastosowali granaty i moździerze do opanowania sytuacji. Ci z uczestników buntu, których ujęto żywcem zostali skazani na karę śmierci za zabójstwo dwóch strażników.

Ostatecznie więzienie federalne Alcatraz zamknięto 21 marca 1963 r.


Alcatraz History. 2022.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU

30 września 1938 r. na konferencji w Monachium podpisano porozumienie dotyczące aneksji części terytoriów Czechosłowacji do III Rzeszy (układ monachijski). Więcej…

1 października 1908 r. rozpoczęto sprzedaż Forda Model T. Ogółem w latach 1908-1927 wyprodukowano około 15 milionów sztuk. Więcej…

2 października 1938 r. wojska polskie wkroczyły na Zaolzie. Wcześniej Czechosłowacja w odpowiedzi na polskie ultimatum wyraziła zgodę na przekazania Polsce spornego terytorium. Więcej…

3 października 1944 r. w Ożarowie Mazowieckim około godziny 2 w nocy podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, będący aktem kapitulacji Powstania Warszawskiego. Więcej…

3 października 1993 r. w Mogadiszu żołnierze amerykańscy wspierający misję ONZ rozpoczęli operację przeciwko bojownikom przywódcy klanowego Mohameda Farraha Aidida, jedną z najważniejszych operacji miejskich podczas wojny domowej w Somalii.

4 października 1883 r. z Paryża w swój pierwszy kurs do Konstantynopola wyruszył legendarny Orient Express. Więcej…

4 października 1957 r. ZSRR wyniósł na orbitę pierwszego sztucznego satelitę Ziemi – Sputnika 1. Satelita krążył wokół Ziemi 92 doby - do 4 stycznia 1958 r., kiedy wszedł w gęste warstwy atmosfery i spłonął. Wyniesienie Sputnika rozpoczęło wyścig pomiędzy ZSRR a USA o dominację w kosmosie.

5 października 1716 r. w bitwie pod Kowalewem armia saska króla Augusta II Mocnego pokonała wojska konfederacji tarnogrodzkiej. W czasie bitwy doszło do ostatniej w historii szarży husarii, która została powstrzymana ogniem broni palnej.

6 października 1973 r. na półwyspie Synaj oraz Wzgórzach Golan Egipt i Syria (wspierane przez siły ekspedycyjne innych państw arabskich) rozpoczęły działania wojenne przeciwko Izraelowi (wojna Jom Kippur). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...