Tego dnia w 1934 roku11 sierpnia 1934 r. na wyspie Alcatraz u wybrzeży San Francisco zaczęło działać więzienie federalne, przeznaczone dla szczególnie niebezpiecznych więźniów stwarzających problemy w innych federalnych zakładach karnych.

Tego dnia na wyspę przetransportowano pierwszą grupę 137 więźniów. W ciągu następnych 29 lat funkcjonowania więzienia znaleźli się tu najbardziej znani amerykańscy przestępcy m. in.: Al Capone (1899-1947), George „Machine Gun” Kelly (1895-1954) i Alvin „Creepy” Karpis (1907-1979).

Mimo kilkunastu udokumentowanych prób ucieczek rzekomo żadnemu z więźniów nie udało się uciec z Alcatraz. Według oficjalnych statystyk 23 próbujących ucieczki ujęto, 6 zastrzelono, 2 utonęło na pewno, a 5 przypuszczalnie (niemniej jednak ci ostatni trafili na listę poszukiwanych przez FBI). W jednym udokumentowanym przypadku (John Paul Scott w grudniu 1962 r.) udało się dopłynąć do stałego lądu w okolicach mostu nad Golden Gate, jednak skutki hipotermii udaremniły dalszą ucieczkę i po pobycie w szpitalu zbiega odesłano na Alcatraz.

Uczestnicy buntu w Alcatraz w 1946 r. Clarence Carnes, Sam Shockley i Miran Thompson w drodze na proces. Shockley i Thompson zostaną skazani na kary śmierci, wykonane w San Quentin w 1948 r.

Autor nieznany. 1946.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Również najbardziej znany przypadek buntu w Alcatraz w 1946 r. nie zakończył się szczęśliwie dla więźniów.  Bunt stłumiono przy udziale dwóch plutonów US Marines (weteranów wojny na Pacyfiku), którzy po udzieleniu zgody na ograniczone użycie wojska zastosowali granaty i moździerze do opanowania sytuacji. Ci z uczestników buntu, których ujęto żywcem zostali skazani na karę śmierci za zabójstwo dwóch strażników.

Ostatecznie więzienie federalne Alcatraz zamknięto 21 marca 1963 r.

AKTUALIZACJA 21.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Alcatraz History. 2022.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...