Tego dnia w 1944 roku



11 sierpnia 1944 r. brytyjski dyplomata i członek Izby Lordów Sir Robert Gilbert Vansittart (1881-1957) wystąpił z wnioskiem o zwołanie Parlamentu w celu rozważenia bombardowania przez RAF Berlina – jako akcji odwetowej za zbrodnie niemieckie w trakcie Powstania Warszawskiego.

Sir Robert Vansittart cph.3b31587

Sir Robert Vansittart.
Underwood & Underwood
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Wniosek lorda Vansittarta zablokowało Foreign Office pod kierownictwem Anthony’ego Edena.

Sir Robert Vansittart już w czasach przedwojennych był zwolennikiem doktryny (określanej czasem jako Vansittartism), zakładającej, że wojenne poczynania niemieckich liderów politycznych od XIX w. miały pełne poparcie Niemców, a zatem konieczna jest demilitaryzacja Niemiec i ich izolacja polityczna, aby uniknąć nieuchronnej agresji.

W dobie appeasementu takie poglądy (zwłaszcza, że towarzyszyły im pewne konkretne wysiłki dyplomatyczne) mogły skończyć się tylko w jeden sposób: marginalizacją polityczną, o co postarał się ówczesny premier brytyjski Neville Chamberlain.

Po wybuchu II wojny światowej lord Vansittart mógł uzupełnić swoją teorię o stwierdzenie, że nazizm był nieuniknionym produktem niemieckiej historii. Nawet wtedy jednak w oczach niektórych zyskał miano „ekstremalnego germanofoba”…

AKTUALIZACJA 30.09.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Robert Gilbert Vansittart, Baron Vansittart. The Editors of Encyclopaedia Britannica, Encyclopedia Britannica. 21.06.2021.

Robert Vansittart. Google Arts & Culture.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...