Tego dnia w 1945 roku



13 lutego 1945 r. nastąpiła bezwarunkowa kapitulacja Budapesztu.

Sowieckie oblężenie Budapesztu trwające od 29 grudnia 1944 r. do 13 lutego 1945 r. było jedną z najbardziej krwawych bitew podczas II wojny światowej, porównywalną z walkami o Stalingrad i Berlin.

W wyniku walk zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo 80% budynków, zginęło około 38.000 mieszkańców miasta.

Lanc hid - Budapest 3 Febr 1946 Foto Takkk Hungary

Budapeszt – krajobraz po oblężeniu.

Na pierwszym planie zniszczony Most Łańcuchowy (most Széchenyiego) na Dunaju, wysadzony przez wycofujące się oddziały niemieckie.

03.02.1946.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Most Łańcuchowy w Budapeszcie

Budapeszt – współcześnie.

Odbudowany w 1949 r. Most Łańcuchowy.

Jpj. 06.07.2009.

CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Po zakończeniu oblężenia żołnierzom sowieckim zezwolono na czterdziestoośmiogodzinny rabunek miasta – co przyszło tym łatwiej, że Węgrzy byli sojusznikiem III Rzeszy. Doszło do wielu przypadkowych egzekucji i masowych gwałtów.


W tym samym dniu rozpoczęło się bombardowanie Drezna przez lotnictwo alianckie. Trwający dwa dni nalot dywanowy wywołał burzę ogniową, która zniszczyła miasto i spowodowała śmierć około 25 tysięcy osób.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...