Tego dnia w 1923 roku



13 lipca 1923 r. na wzgórzu w pobliżu Los Angeles odsłonięto napis HOLLYWOODLAND, który po skróceniu do HOLLYWOOD w 1949 r. stał się nie tylko nieodłącznym elementem krajobrazu, ale także jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli, ikoną popkultury i przedmiotem licznych nawiązań, żartów i memów.

Napis umieszczono na zboczu wzgórza Mount Lee (521 m. n.p.m.), będącego częścią pasma Santa Monica. Stanowił reklamę firmy deweloperskiej Woodruff and Shoults, budującej osiedle mieszkaniowe o nazwie HOLLYWOODLAND (stąd też pierwotne brzmienie napisu). Autorem projektu był Thomas Fisk Goff (1890–1984) – właściciel firmy, która na zamówienie dewelopera wykonała napis w jego oryginalnym kształcie. Litery miały 14 metrów wysokości i były podświetlane przez 4000 żarówek o mocy 20W każda.

Reklamowy napis pomyślano jako konstrukcję czasową na półtora roku. Jak to jednak często bywa z takimi konstrukcjami stał przez następne 26 lat, wrastając w krajobraz w czasie „Złotej Ery Hollywood”.

W latach czterdziestych XX w. napis był mocno zniszczony i jako kosztowna reklama osiedla już zbędny. Teren sprzedano więc miastu, które przy okazji renowacji napisu skróciło go do formy dziś istniejącej HOLLYWOOD, co miało podkreślić związek z miejscem, a nie deweloperskim przedsięwzięciem.

W 1978 r. w czasie kolejnej renowacji czasową drewniano-metalową konstrukcję zmieniono na metalową na betonowych fundamentach, istniejącą do dziś.

Hollywood sign from farmers market

Hollywood Sign na tle panoramy Los Angeles

Jon Sullivan, 28.05.2006

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W 2010 r. w związku z możliwością realizacji kolejnej inwestycji budowlanej na terenie, na którym stoi napis (co wiązałoby się z jego likwidacją) zorganizowano zbiórkę pieniędzy i wykupiono działkę, zabezpieczając w ten sposób dalsze istnienie symbolu znanego obecnie jako Hollywood Sign.

AKTUALIZACJA 13.07.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Hollywood Sign. hollywoodsign.org

Historia Hollywood Sign. Michał Banach, Smartage.pl, 07.09.2019.

Napis „Hollywood” znów padł ofiarą żartownisiów. Marcin Walków, Business Insider, 02.01.1917.

Zobaczyć Hollywood… napis Hollywood z bliska. INTERAMERYKA. Internetowy przewodnik po USA. Aktualizacja lipiec 2021.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...