Tego dnia w 1667 roku15 czerwca 1667 r. w Paryżu Jean-Baptiste Denys (1643–1704), osobisty lekarz króla Francji Ludwika XIV, przeprowadził pierwszą w historii w pełni udokumentowaną transfuzję krwi.

First successful Human Blood Transfusion

Pierwsza udokumentowana transfuzja krwi u człowieka.
15 czerwca 1667 r.
Autor: Matthias Gottfried Purmann, Grosser und Gantz neugewundener Lorbeer-Krantz.
Frankfurt, 1705.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Owczą krew w ilości około 12 uncji przetoczono pacjentowi, którym był 15-letni chłopiec (leczony wcześniej przez cyrulika z przewlekłej dwumiesięcznej gorączki za pomocą pijawek ;-). Pacjent zabieg przeżył (a nawet ponoć wyzdrowiał), bowiem przetoczono niewielką ilości zwierzęcej krwi, co pozwoliło uniknąć ostrej reakcji organizmu.

Pierwsze eksperymenty z transfuzją krwi zwierzęcej wywołały jednak liczne kontrowersje medyczne, teologiczne i prawne. Już w 1668 r. zarówno w Anglii, jak i we Francji zakazano przeprowadzania takich procedur. Zahamowało to dalsze eksperymenty w tej dziedzinie na 150 lat.

AKTUALIZACJA 15.06.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


When Was The First Blood Transfusion? By Adam Pick on January 3, 2009

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...