Tego dnia w 1961 roku



15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung.

Adolf Eichmann, 1942

Adolf Eichmann
(1906-1962)
Autor nieznany. Ok. 1942
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Sąd Okręgowy w Jerozolimie uznał Eichmanna winnym zbrodni przeciwko ludności żydowskiej, zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz przynależności do zbrodniczych organizacji (SS, SD, Gestapo). Orzeczoną karę śmierci – po odrzuceniu apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela – wykonano 1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli. Obrońcą Eichmanna był wybrany przez niego znany adwokat z Kolonii dr Robert Servatius, wcześniej członek zespołu obrońców podczas procesu norymberskiego.

Proces Eichmanna mimo oczywistych zbrodni podsądnego wzbudził wiele kontrowersji na całym świecie, zarówno z powodu okoliczności poprzedzających postawienie przed izraelskim sądem (porwanie przez izraelskie służby z terytorium Argentyny, co wywołało konflikt dyplomatyczny), jak i sposobu procedowania. W opinii wielu przez ten sposób procedowania nie pokazano światu do końca prawdziwego oblicza Eichmanna (Akt oskarżenia oparty był bowiem na tym, co przecierpieli Żydzi, nie zaś na tym, co popełnił Eichmann” – Hannah Arendt) – co doprowadziło w rezultacie do niespójnego postrzegania charakteru jego odpowiedzialności. Według niektórych była to odpowiedzialność urzędnika, jednego z wielu elementów składających się na nazistowski mechanizm zagłady (tak Hannah Arendt – Eichmann in Jerusalem: A Report on the Banality of Evil – 1963). Inni widzieli odpowiedzialność fanatycznego antysemity, w dodatku skorumpowanego (Claude Lanzmann).

Adolf Eichmann is sentenced to death at the conclusion of the Eichmann Trial USHMM 65289

Sąd w Jerozolimie skazuje Adolfa Eichmanna na karę śmierci. 15 grudnia 1961 r.

Israel Government Press Office

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

AKTUALIZACJA 15.12.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Porwanie i proces Adolfa Eichmanna – InGremio.org

Ostatni niesprawiedliwy, czyli historia Benjamina Murmelsteina – Claude Lanzmann, Newsweek Polska 30.07.2014

’The Banality of Evil’ On This Day

Nowe fakty na temat Eichmanna 50 lat po rozpoczęciu jego procesu. Waldemar Kowalski, Histmag.org 16.04.2011

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

28 lipca 1945 r. w Nowym Jorku samolot B-25D zderzył się z Empire State Building, najwyższym wtedy budynkiem świata. Więcej…

29 lipca 1958 r. w Waszyngtonie prezydent USA Dwight D. Eisenhower podpisał National Aeronautics and Space Act, na mocy którego założono NASA (National Aeronautics and Space Administration) - podległą prezydentowi agencję odpowiedzialną za narodowy program lotów kosmicznych.

30 lipca 1941 r. w Londynie podpisano układ Sikorski-Majski, przywracający stosunki dyplomatyczne pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a ZSRR, zerwane z dniem 17 września 1939 r. Więcej…

31 lipca 1942 r. Sąd Najwyższy USA wydał orzeczenie w sprawie Ex parte Quirin (317 U.S. 1) dotyczącej procedowania odnośnie zatrzymanych w stanach Nowy Jork i Floryda ośmiu uczestników niemieckiej akcji dywersyjnej (Operacja Pastorius). Więcej…

31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów. Więcej…

31 lipca 1970 r. brytyjska Royal Navy zaprzestała wydawać grog marynarzom. Smutne to wydarzenie było wynikiem burzliwych obrad w Izbie Gmin (niesławna Great Rum Debate). Tak umarła tradycja zapoczątkowana formalnie rozkazem admirała Edwarda Vernona w 1740 r.

1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie zorganizowane przez Armię Krajową. Chociaż działania zbrojne podjęto przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim istotnym celem politycznym Powstania Warszawskiego miało być przeciwdziałanie sowietyzacji Polski, postępującej w miarę "wyzwalania" jej terytorium przez oddziały Armii Czerwonej...

2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James "Dziki Bill" Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista. Więcej…

3 sierpnia 1778 r. w Mediolanie otwarto teatr La Scala, jedną z najsłynniejszych scen operowych na świecie. W dniu inauguracji wystawiono operę Europa riconosciuta Antonia Salieriego (1750-1825).

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...