Tego dnia w 1858 roku



16 sierpnia 1858 r. wysłano przez kabel transatlantycki pierwszy oficjalny telegram.

Depesza gratulacyjna została wysłana przez królową Wiktorię (1819-1901) do prezydenta USA Jamesa Buchanana (1791-1868). Przesłanie 98 słów kablem z 1858 r. zajęło 16 i pół godziny (przesłanie pojedynczego znaku trwało nawet dwie minuty). Udana transmisja wzbudziła wielki entuzjazm po obu stronach Atlantyku (w Nowym Jorku świętowano tak hucznie, że doszło do pożaru budynku ratusza).

41 William England - Atlantic telegraph jubilee on Broadway, New York

Nowy Jork świętuje sukces pierwszego kabla transatlantyckiego. 1 września 1858 r.

William England

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Niestety, około miesiąca później we wrześniu 1858 r. po przesłaniu 732 wiadomości kabel nie wytrzymał zbyt wysokiego napięcia (które podniesiono do 2000V w ramach prób zwiększenia szybkości przesyłu telegramów) i nastąpiło definitywne zerwanie połączenia.

Wielki entuzjazm towarzyszący przedsięwzięciu zastąpiły publicznie wyartykułowane podejrzenia, że od początku było ono mistyfikacją, a nawet oszustwem mającym umożliwić spekulacje giełdowe.

Atlantic cable Map

Mapa z zaznaczeniem trasy kabla transatlantyckiego z 1858 r.

Autor nieznany, Howe’s Adventures & Achievements of Americans.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Łączność przywrócono dopiero w latach 1865-1866. Użyto nowych technologii: bardziej wytrzymały kabel ważył ważył 980 kg/km, czyli niemal dwa razy więcej niż kabel z 1858 r. Udało się wtedy również osiągnąć szybkość transmisji 80 razy wyższą niż dla kabla z 1858. Londyn stał się światowym centrum telekomunikacyjnym.

AKTUALIZACJA 09.08.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Atlantic Cable. Bern Dibner (1959). Smithsonian Libraries.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

18 grudnia 1865 r. weszła w życie 13. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych dotycząca zniesienia niewolnictwa i robót przymusowych. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...