Tego dnia w 1777 roku



17 października 1777 r. pod Saratogą armia brytyjska dowodzona przez generała Johna Burgoyne’a (1722-1792) skapitulowała przed wojskami amerykańskimi pod dowództwem generała Horatio Gatesa (1727-1806).

Surrender of General Burgoyne

Generał Burgoyne kapituluje przed generałem Horatio Gatesem pod Saratogą. 17 października 1777 r.

John Trumbull. Olej na płótnie. 1821.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Był to punt zwrotny wojny, ponieważ na wieść o amerykańskim zwycięstwie król Ludwik XVI zdecydował o zaangażowaniu Francji po stronie amerykańskiej. Umożliwiło to jej wsparcie  finansowe i wojskowe (w tym na morzu), a co równie ważne spowodowało umiędzynarodowienie kolonialnego konfliktu niemal na skalę globalną (wkrótce w wojnę po stronie Francji zaangażowały się Hiszpania i Republika Zjednoczonych Prowincji), wskutek czego Brytyjczycy musieli toczyć wojnę na trzech teatrach działań: w Europie, w Ameryce, oraz w Indiach Zachodnich.

Niecałe pięć lat później, 3 września 1783 r. zawarto traktat w Wersalu, na mocy którego Wielka Brytania uznała niepodległość swoich byłych kolonii w Ameryce Północnej.

AKTUALIZACJA 17.10.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...