Tego dnia w 1943 roku



18 lutego 1943 r. zostali aresztowani przez Gestapo członkowie niemieckiej antynazistowskiej organizacji Biała Róża: studenci Hans Scholl, Sophie Scholl, Christoph Probst i Willi Graf.

Biała Róża w swoim chrześcijańskim idealizmie dążyła do nierealnego obalenia systemu nazistowskiego metodami pokojowymi. W kolportowanych przez organizację ulotkach zwracano m. in. uwagę na odpowiedzialność Niemców za zbrodnie popełniane w ramach „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej – podkreślając, że bierność nie uwalnia od winy w sensie moralnym.

Wszyscy członkowie grupy aresztowani w lutym 1943 r. podczas pokazowych procesów przed Trybunałem Ludowym (Volksgerichtshof) zostali skazani na śmierć przez ścięcie. Trybunałowi przewodniczył sędzia dr Roland Freisler, który w 1944 r. sądził uczestników spisku na życie Hitlera.

Büste Sophie Scholl

Sophie Scholl. Popiersie autorstwa Wolfganga Eckerta 2003. Walhalla, Donaustauf nad Dunajem.

Figurator, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jedna z ulotek Białej Róży została przemycona przez Skandynawię do Wielkiej Brytanii. Przedrukowano ją tam pod tytułem „Manifest studentów z Monachium”, po czym w lipcu 1943 r. samoloty alianckie zrzuciły ulotki nad Niemcami. W ten sposób działalność Białej Róży stała się znana społeczeństwu niemieckiemu jeszcze w czasie wojny, co jednak nie stało się inspiracją dla aktywnego oporu przeciwko władzom III Rzeszy.

Bundesarchiv Bild 183-J05235, Berlin, Großkundgebung im Sportpalast

Przemówienie Josepha Goebbelsa w berlińskim Sportpalast. 18 luty 1943 r.

Bundesarchiv, Bild 183-J05235 / Schwahn

CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

W tym samym dniu, w którym Gestapo zatrzymało pierwszych członków Białej Róży – czyli 18 lutego 1943 r. – minister propagandy Rzeszy Joseph Goebbels wygłosił w berlińskim Sportpalast transmitowane przez radio swoje najsłynniejsze przemówienie, wzywające społeczeństwo niemieckie do wojny totalnej mimo klęski pod Stalingradem. Starannie wyselekcjonowana publiczność przyjęła wezwanie z entuzjazmem…

AKTUALIZACJA 19.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Sophie Scholl and the White Rose.The National WWII Museum New Orleans. 22.02.2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...