Tego dnia w 1943 roku



18 lutego 1943 r. zostali aresztowani przez Gestapo członkowie niemieckiej antynazistowskiej organizacji Biała Róża: studenci Hans Scholl, Sophie Scholl, Christoph Probst i Willi Graf.

Biała Róża w swoim chrześcijańskim idealizmie dążyła do nierealnego obalenia systemu nazistowskiego metodami pokojowymi. W kolportowanych przez organizację ulotkach zwracano m. in. uwagę na odpowiedzialność Niemców za zbrodnie popełniane w ramach „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej – podkreślając, że bierność nie uwalnia od winy w sensie moralnym.

Wszyscy członkowie grupy aresztowani w lutym 1943 r. podczas pokazowych procesów przed Trybunałem Ludowym (Volksgerichtshof) zostali skazani na śmierć przez ścięcie. Trybunałowi przewodniczył sędzia dr Roland Freisler, który w 1944 r. sądził uczestników spisku na życie Hitlera.

Büste Sophie Scholl

Sophie Scholl. Popiersie autorstwa Wolfganga Eckerta 2003. Walhalla, Donaustauf nad Dunajem.

Figurator, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jedna z ulotek Białej Róży została przemycona przez Skandynawię do Wielkiej Brytanii. Przedrukowano ją tam pod tytułem „Manifest studentów z Monachium”, po czym w lipcu 1943 r. samoloty alianckie zrzuciły ulotki nad Niemcami. W ten sposób działalność Białej Róży stała się znana społeczeństwu niemieckiemu jeszcze w czasie wojny, co jednak nie stało się inspiracją dla aktywnego oporu przeciwko władzom III Rzeszy.

Bundesarchiv Bild 183-J05235, Berlin, Großkundgebung im Sportpalast

Przemówienie Josepha Goebbelsa w berlińskim Sportpalast. 18 luty 1943 r.

Bundesarchiv, Bild 183-J05235 / Schwahn

CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

W tym samym dniu, w którym Gestapo zatrzymało pierwszych członków Białej Róży – czyli 18 lutego 1943 r. – minister propagandy Rzeszy Joseph Goebbels wygłosił w berlińskim Sportpalast transmitowane przez radio swoje najsłynniejsze przemówienie, wzywające społeczeństwo niemieckie do wojny totalnej mimo klęski pod Stalingradem. Starannie wyselekcjonowana publiczność przyjęła wezwanie z entuzjazmem…

AKTUALIZACJA 19.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Sophie Scholl and the White Rose.The National WWII Museum New Orleans. 22.02.2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...