Tego dnia w 1941 roku18 października 1941 r. w Tokio japoński kontrwywiad aresztował agenta sowieckiego wywiadu wojskowego GRU o kryptonimie Ramsay Richarda Sorge (1895-1944), uznawanego za jednego z najbardziej skutecznych szpiegów.

R Sorge

Richard Sorge.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Richard Sorge był niemieckim dziennikarzem i doktorem nauk politycznych. W 1929 r. został zwerbowany przez sowiecki wywiad wojskowy. Później został również agentem Abwehry i członkiem NSDAP.

Jako agent sowiecki prowadził działalność szpiegowską w Szanghaju, Berlinie i Tokio. Przekazał Moskwie m. in. datę rozpoczęcia inwazji Niemiec na ZSRR (operacja Barbarossa), co jednak nie spowodowało wszczęcia jakichkolwiek przygotowań do uprzedzenia ataku.

W wyniku obserwacji japońskiego kontrwywiadu został zdemaskowany i aresztowany 18 października 1941 r. Po przesłuchaniach przez Kempeitai przyznał się do swojej działalności. Mimo wielokrotnych japońskich propozycji wymiany za swoich ujętych agentów, Sowieci zaprzeczyli, jakoby Sorge był ich agentem. Niemcy rownież wyparli się związków Sorgego z ich wywiadem. W tej sytuacji Richard Sorge został powieszony przez Japończyków 7 listopada 1944 r.

W 1964 r. nadano mu pośmiertnie tytuł bohatera Związku Radzieckiego.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

29 stycznia 1856 r. po zakończeniu wojny krymskiej ustanowiono Krzyż Wiktorii, najwyższe odznaczenie wojenne Imperium brytyjskiego. Nadawane jest wojskowym Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Brytyjskiej lub osobom cywilnym pozostającym pod władzą wojskową za „przykładną odwagę, szczególny akt poświęcenia lub wyjątkowe oddanie obowiązkom w obliczu nieprzyjaciela”.

30 stycznia 1649 r. w Londynie został ścięty król Anglii Karol I Stuart (1600-1649), uznany w procesie przed Kadłubowym Parlamentem za „zdrajcę, tyrana, mordercę i wroga wszystkich uczciwych ludzi”. Więcej…

31 stycznia 1923 r. na stokach Cytadeli Warszawskiej został rozstrzelany Eligiusz Niewiadomski, zabójca pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza. Więcej…

1 lutego 1944 r. w Alejach Ujazdowskich w Warszawie członkowie oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej „Pegaz” dokonali skutecznego zamachu na dowódcę SS i Policji SS-Brigadeführera Franza Kutscherę, odpowiedzialnego za wzmożenie okupacyjnego terroru w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa na przełomie lat 1943-1944.

2 lutego 1965 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie ogłosił wyrok w tzw. aferze mięsnej - orzeczono jedną karę śmierci (wykonaną 19 marca 1965 r.), cztery kary dożywotniego pozbawienia wolności oraz kary od 9 do 12 lat pozbawienia wolności. Więcej…

4 lutego 1861 r. w Montgomery (Alabama) przedstawiciele sześciu południowych stanów USA które dokonały secesji z Unii proklamowali powołanie Skonfederowanych Stanów Ameryki (Confederate States of America - CSA). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...