Tego dnia w 1941 roku



18 października 1941 r. w Tokio japoński kontrwywiad aresztował agenta sowieckiego wywiadu wojskowego GRU o kryptonimie Ramsay Richarda Sorge (1895-1944), uznawanego za jednego z najbardziej skutecznych szpiegów.

R Sorge

Richard Sorge.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Richard Sorge był niemieckim dziennikarzem i doktorem nauk politycznych. W 1929 r. został zwerbowany przez sowiecki wywiad wojskowy. Później został również agentem Abwehry i członkiem NSDAP.

Jako agent sowiecki prowadził działalność szpiegowską w Szanghaju, Berlinie i Tokio. Przekazał Moskwie m. in. datę rozpoczęcia inwazji Niemiec na ZSRR (operacja Barbarossa), co jednak nie spowodowało wszczęcia jakichkolwiek przygotowań do uprzedzenia ataku.

W wyniku obserwacji japońskiego kontrwywiadu został zdemaskowany i aresztowany 18 października 1941 r. Po przesłuchaniach przez Kempeitai przyznał się do swojej działalności. Mimo wielokrotnych japońskich propozycji wymiany za swoich ujętych agentów, Sowieci zaprzeczyli, jakoby Sorge był ich agentem. Niemcy rownież wyparli się związków Sorgego z ich wywiadem. W tej sytuacji Richard Sorge został powieszony przez Japończyków 7 listopada 1944 r.

W 1964 r. nadano mu pośmiertnie tytuł bohatera Związku Radzieckiego.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...