Tego dnia w 1941 roku18 października 1941 r. w Tokio japoński kontrwywiad aresztował agenta sowieckiego wywiadu wojskowego GRU o kryptonimie Ramsay Richarda Sorge (1895-1944), uznawanego za jednego z najbardziej skutecznych szpiegów.

R Sorge

Richard Sorge.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Richard Sorge był niemieckim dziennikarzem i doktorem nauk politycznych. W 1929 r. został zwerbowany przez sowiecki wywiad wojskowy. Później został również agentem Abwehry i członkiem NSDAP.

Jako agent sowiecki prowadził działalność szpiegowską w Szanghaju, Berlinie i Tokio. Przekazał Moskwie m. in. datę rozpoczęcia inwazji Niemiec na ZSRR (operacja Barbarossa), co jednak nie spowodowało wszczęcia jakichkolwiek przygotowań do uprzedzenia ataku.

W wyniku obserwacji japońskiego kontrwywiadu został zdemaskowany i aresztowany 18 października 1941 r. Po przesłuchaniach przez Kempeitai przyznał się do swojej działalności. Mimo wielokrotnych japońskich propozycji wymiany za swoich ujętych agentów, Sowieci zaprzeczyli, jakoby Sorge był ich agentem. Niemcy rownież wyparli się związków Sorgego z ich wywiadem. W tej sytuacji Richard Sorge został powieszony przez Japończyków 7 listopada 1944 r.

W 1964 r. nadano mu pośmiertnie tytuł bohatera Związku Radzieckiego.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYM TYGODNIU

2 października 1938 r. wojska polskie wkroczyły na Zaolzie. Wcześniej Czechosłowacja w odpowiedzi na polskie ultimatum wyraziła zgodę na przekazania Polsce spornego terytorium. Więcej…

3 października 1944 r. w Ożarowie Mazowieckim około godziny 2 w nocy podpisano układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, będący aktem kapitulacji Powstania Warszawskiego. Więcej…

3 października 1993 r. w Mogadiszu żołnierze amerykańscy wspierający misję ONZ rozpoczęli operację przeciwko bojownikom przywódcy klanowego Mohameda Farraha Aidida, jedną z najważniejszych operacji miejskich podczas wojny domowej w Somalii.

4 października 1883 r. z Paryża w swój pierwszy kurs do Konstantynopola wyruszył legendarny Orient Express. Więcej…

4 października 1957 r. ZSRR wyniósł na orbitę pierwszego sztucznego satelitę Ziemi – Sputnika 1. Satelita krążył wokół Ziemi 92 doby - do 4 stycznia 1958 r., kiedy wszedł w gęste warstwy atmosfery i spłonął. Wyniesienie Sputnika rozpoczęło wyścig pomiędzy ZSRR a USA o dominację w kosmosie.

5 października 1716 r. w bitwie pod Kowalewem armia saska króla Augusta II Mocnego pokonała wojska konfederacji tarnogrodzkiej. W czasie bitwy doszło do ostatniej w historii szarży husarii, która została powstrzymana ogniem broni palnej.

6 października 1973 r. na półwyspie Synaj oraz Wzgórzach Golan Egipt i Syria (wspierane przez siły ekspedycyjne innych państw arabskich) rozpoczęły działania wojenne przeciwko Izraelowi (wojna Jom Kippur). Więcej…

7 października 1949 r. z sowieckiej strefy okupacyjnej utworzono Niemiecką Republikę Demokratyczną (Deutsche Demokratische Republik) - istniejące do 1990 r. państwo niemieckie będące częścią bloku wschodniego.

8 października 1967 r. w Boliwii argentyński rewolucjonista Ernesto Che Guevara (1928-1968) został ujęty z bronią w ręku w trakcie prowadzonej przez niego wojny partyzanckiej mającej na celu eksport rewolucji na obszar Ameryki Południowej. Następnego dnia Che został rozstrzelany.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...