Tego dnia w 1945 roku



19 marca 1945 r. Adolf Hitler wydaje tzw. Nerobefehl (rozkaz Nerona) – nakazuje stosowanie na terytorium III Rzeszy taktyki spalonej ziemi, czyli zniszczenie w Niemczech wszystkiego co przeciwnik mógłby wykorzystać do kontynuowania walki.

Według Nerobefehl należało zniszczyć wszystkie urządzenia militarne, komunikacyjne, łączności, przemysłowe i zaopatrzeniowe, a także obiekty znajdujące się wewnątrz terytorium Rzeszy, które wróg w jakikolwiek sposób może wykorzystać natychmiast lub po pewnym czasie dla kontynuowania walki. Odpowiedzialnymi za dokonanie tych zniszczeń uczynił Hitler wojskowe organy dowodzenia w odniesieniu do obiektów militarnych, łącznie z urządzeniami komunikacyjnymi oraz łączności, natomiast gauleiterów i komisarzy obrony Rzeszy w odniesieniu do wszystkich urządzeń przemysłowych, zaopatrzeniowych i pozostałych obiektów; gauleiterom i komisarzom obrony Rzeszy wojsko miało udzielić pomocy koniecznej do wykonywania tych zadań.

Bundesarchiv Bild 183-1984-1206-511, Albert Speer

Minister Uzbrojenia i Amunicji III Rzeszy Albert Speer (1905-1981). Pomiędzy 1942-1944.

Willi Ruge. Bundesarchiv, Bild 183-1984-1206-511

CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Na szczęście dla Niemiec odpowiedzialny za wdrożenie Nerobefehl Minister Uzbrojenia i Amunicji (Reichsminister für Bewaffnung und Munition) Albert Speer utracił wiarę w Führera i skutecznie sabotował wykonanie dekretu. Hitler dowiedział się o tym od samego Speera w trakcie jego ostatniej wizyty w bunkrze Kancelarii Rzeszy 22 kwietnia 1945 r. Okazując gniew nie zdążył jednak (lub nie chciał) wyciągnąć konsekwencji stosownych do bezspornego faktu niesubordynacji (oprócz pozbawienia Speera funkcji rządowych w swoim politycznym testamencie). Wkrótce bowiem był zmuszony użyć swojego Walthera PPK po raz ostatni …

AKTUALIZACJA 19.03.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

16 września 1920 r. w Nowym Jorku doszło do zamachu bombowego na Wall Street, w wyniku którego zginęło 38 osób, a około 140 zostało rannych. Podejrzenia kierowały się w stronę grup anarchistycznych i komunistycznych, ale śledztwo prowadzone najpierw przez Bureau of Investigation, a następnie przez Federal Bureau of Investigation nigdy nie doprowadziło do ustalenia sprawcy.

17 września 1944 r. nad Holandią rozpoczęła się nieudana aliancka operacja desantowa Market Garden. Więcej…

19 września 1356 r. w bitwie pod Poitiers Francja poniosła katastrofalną klęskę. Król Jan II (1319-1364) i wielu możnych dostało się do angielskiej niewoli. Przegrana francuska miała wymiar nie tylko militarny, ale i finansowy: okup za pojmanego króla Jana II wyniósł 3 miliony écu, co stanowiło dwukrotność rocznych dochodów królestwa (traktat w Brétigny - 1360 r.).

20 września 1926 r. w Cicero w stanie Illinois Earl „Hymie” Weiss dokonał drugiego nieudanego zamachu na Ala Capone. Więcej…

21 września 1943 r. na greckiej wyspie Kefalinia (Kefalonia) oddziały 1 Dywizji Górskiej Wehrmachtu rozpoczęły trwającą kilka dni masakrę włoskich jeńców wojennych z 33 Dywizji Piechoty Acqui. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...