Tego dnia w 1781 roku



19 października 1781 r. pod Yorktown w Wirginii brytyjski generał Charles Cornwallis (1738–1805) skapitulował przed połączonymi siłami amerykańskimi i francuskimi, co praktycznie zakończyło wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Generał Cornwallis domagał się honorowych warunków kapitulacji, a zatem wyjścia oddziałów brytyjskich i heskich z rozwiniętymi sztandarami oraz bagnetami na muszkietach. Jednakże George Washington nie przystał na to żądanie z uwagi na wcześniejsze potraktowanie przez Brytyjczyków poddających się im oddziałów amerykańskich po oblężeniu Charleston (1780), stwierdzając: „The same Honors will be granted to the Surrendering Army as were granted to the Garrison of Charles Town.”

Surrender of Lord Cornwallis

Surrender of Lord Cornwallis.

Oficerowie brytyjscy składają kapitulację przed połączonymi siłami amerykańsko-francuskimi. Yorktown, 19 października 1781 r.

John Trumbull (1756–1843). Olej na płótnie. 1820

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W tej sytuacji Jego Lordowska Mość markiz Cornwallis odmówił osobistego uczestnictwa w ceremonii kapitulacji, powołując się na swą niedyspozycję zdrowotną. W jego imieniu kapitulację brytyjską miał złożyć generał Charles O’Hara (1740-1802), który usiłował dokonać tego wobec głównodowodzącego francuskiego korpusu ekspedycyjnego hrabiego de Rochambeau. Ten jednak odmówił kierując go do głównodowodzącego Armii Kontynentalnej George’a Washingtona. Jednakże i Washington nie przyjął szpady od brytyjskiego oficera, wskazując swego zastępcę generała Benjamina Lincolna, poddającego się rok wcześniej  armii brytyjskiej pod Charleston.

Ostatecznie ceremonia kapitulacji doszła do skutku, gdy wystarczająco upokorzony za nieobecnego lorda Cornwallisa generał O’Hara oddał szpadę generałowi Benjaminowi Lincolnowi…

AKTUALIZACJA 19.10.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

22 stycznia 1957 r. w Warszawie został uprowadzony i zamordowany przez nieznanych sprawców 15-letni Bohdan Piasecki, syn kontrowersyjnego polityka Bolesława Piaseckiego, lidera przedwojennej ONR Falangi i powojennego Stowarzyszenia „PAX”. Więcej…

23 stycznia 1937 r. w Moskwie rozpoczął się tzw. proces siedemnastu ("Proces alternatywnego antysowieckiego centrum trockistowskiego”). Oskarżeni - m. in. Jurij Piatakow, Leonid Sieriebriakow, Nikołaj Murałow, Grigorij Sokolnikow i Karol Radek mieli rzekomo być członkami skupionej wokół Trockiego opozycji antystalinowskiej. Zarzuty dotyczyły szpiegostwa na rzecz Niemiec i Japonii, sabotażu, oraz utrudniania kolektywizacji i industrializacji ZSRR. Po "postępowaniu przygotowawczym" prowadzonym przez NKWD wszyscy oskarżeni przyznali się do winy i wymierzono im kary stosowne do powagi zarzucanych czynów.

24 stycznia 1978 r. w północno-zachodniej Kanadzie (w pobliżu Wielkiego Jeziora Niewolniczego) rozbił się radziecki satelita szpiegowski Kosmos 954 z reaktorem atomowym na pokładzie, rozrzucając materiał radioaktywny na powierzchni 124 tys. km². Więcej…

25 stycznia 1950 r. podpisano umowę z ZSRR na produkcję w Polsce samochodu GAZ-M20 Pobieda  (pod nazwą FSO Warszawa). Więcej…

26 stycznia 1885 r. mahdyści zdobyli Chartum. Dowodzący egipsko-angielską obroną miasta generał Charles Gordon (1833-1885) został zabity, a jego głowę triumfalnie dostarczono Mahdiemu. Więcej…

27 stycznia 1967 r. rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego podpisały Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi, zwany też Traktatem o przestrzeni kosmicznej. Ogółem traktat przyjęło 110 państw (w tym Polska). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...