Tego dnia w 1781 roku19 października 1781 r. pod Yorktown w Wirginii brytyjski generał Charles Cornwallis (1738–1805) skapitulował przed połączonymi siłami amerykańskimi i francuskimi, co praktycznie zakończyło wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Generał Cornwallis domagał się honorowych warunków kapitulacji, a zatem wyjścia oddziałów brytyjskich i heskich z rozwiniętymi sztandarami oraz bagnetami na muszkietach. Jednakże George Washington nie przystał na to żądanie z uwagi na wcześniejsze potraktowanie przez Brytyjczyków poddających się im oddziałów amerykańskich po oblężeniu Charleston (1780), stwierdzając: „The same Honors will be granted to the Surrendering Army as were granted to the Garrison of Charles Town.”

Surrender of Lord Cornwallis

Surrender of Lord Cornwallis.

Oficerowie brytyjscy składają kapitulację przed połączonymi siłami amerykańsko-francuskimi. Yorktown, 19 października 1781 r.

John Trumbull (1756–1843). Olej na płótnie. 1820

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

W tej sytuacji Jego Lordowska Mość markiz Cornwallis odmówił osobistego uczestnictwa w ceremonii kapitulacji, powołując się na swą niedyspozycję zdrowotną. W jego imieniu kapitulację brytyjską miał złożyć generał Charles O’Hara (1740-1802), który usiłował dokonać tego wobec głównodowodzącego francuskiego korpusu ekspedycyjnego hrabiego de Rochambeau. Ten jednak odmówił kierując go do głównodowodzącego Armii Kontynentalnej George’a Washingtona. Jednakże i Washington nie przyjął szpady od brytyjskiego oficera, wskazując swego zastępcę generała Benjamina Lincolna, poddającego się rok wcześniej  armii brytyjskiej pod Charleston.

Ostatecznie ceremonia kapitulacji doszła do skutku, gdy wystarczająco upokorzony za nieobecnego lorda Cornwallisa generał O’Hara oddał szpadę generałowi Benjaminowi Lincolnowi…

AKTUALIZACJA 19.10.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

25 lutego 1831 r. rozegrała się bitwa o Olszynkę Grochowską, uznawana za najbardziej krwawą bitwę powstania listopadowego. Więcej…

26 lutego 1815 r. Napoleon Bonaparte powraca z Elby. Rozpoczyna się "100 dni" Napoleona (a właściwie 112), trwające do ostatecznej klęski pod Waterloo (18.06.1815).

27 lutego 1934 r. w Berlinie w czasie wystawnego przyjęcia Gestapo aresztowało rotmistrza Jerzego Sosnowskiego (1896-1939?), oficera polskiego wywiadu znanego w Niemczech jako Georg von Nalecz-Sosnowski. Wraz  z Jerzym Sosnowskim w jego mieszkaniu aresztowani zostali wszyscy uczestnicy imprezy w liczbie kilkudziesięciu osób. Elita towarzyska Berlina w wieczorowych strojach wprost z przyjęcia została przewieziona dwoma ciężarówkami do głównej siedziby Gestapo przy Prinz-Albrecht-Straße 8, gdzie wszystkich poddano rewizji osobistej, przesłuchaniom, a następnie osadzono w celach.

28 lutego 1997 r. w Los Angeles miała miejsce strzelanina w North Hollywood, uznana za najdłuższą strzelaninę w historii amerykańskiej policji. Więcej…

1 marca 1954 r. na atolu Bikini w Wyspach Marshalla dokonano próbnej eksplozji termojądrowej o kryptonimie Castle Bravo. Eksplozja o sile 15 Mt spowodowała wielką katastrofę ekologiczną i liczne ofiary wśród mieszkańców pobliskich wysp.  Amerykański program nie mógł też pozostać bez godnej odpowiedzi ze strony ZSRR: sowiecka bomba AN602 zdetonowana w 1961 r. nad archipelagiem Nowej Ziemi miała masę własną 27 ton i eksplodowała z mocą 50 Mt. Mimo większej mocy sowiecka bomba była bardziej "ekologiczna" od amerykańskiej, choć skutki jej wybuchu były wykrywalne na Nowej Ziemi co najmniej do 2015 r.

2 marca 1972 r. z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas Centaur wynosząca sondę Pioneer 10, mającą służyć badaniu Jowisza i jego satelitów (przy pomocy zainstalowanych 11 instrumentów naukowych). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...