Tego dnia w 1940 roku20 sierpnia 1940 r. w Meksyku agent NKWD Ramón Mercader  (1913-1978) dokonał zamachu na Lwa Trockiego (1879-1940), krytyka dyktatury Stalina, deportowanego z ZSRR w 1929 r.

Zamachu dokonano na rozkaz Stalina w miejscu zamieszkania Trockiego – w willi w Coyoacán w mieście Meksyk. W wyniku uderzenia czekanem w tył głowy Trocki zmarł w szpitalu na drugi dzień po zamachu. Wcześniej co najmniej trzykrotnie sowieckie służby usiłowały pozbawić go życia – pozorując pożar jego tureckiej willi, a następnie domu pod Paryżem oraz organizując atak z użyciem broni maszynowej na jego dom w Meksyku w kwietniu 1940 r.

Sentencia definitiva condenando a Ramón Mercader en 1944 - 'Ramón Mercader, mi hermano' (Luis Mercader y Germán Sánchez)

Odpis wyroku meksykańskiego sądu karnego, mocą którego Ramón Mercader (występujący pod fałszywym nazwiskiem Jacques Mornard) został skazany za zabójstwo Lwa Trockiego.
Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Zamachowiec – Katalończyk Ramón Mercader został schwytany przez ochronę Trockiego. Po przekazaniu meksykańskiej policji nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości i motywów zamachu. Wymierzono mu karę 20 lat pozbawienia wolności, którą odbył niemal w całości (wnioski o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie zostały uwzględnione). Jego prawdziwa tożsamość została ustalona w trakcie odbywania kary w 1952 r. Zwolniono go z meksykańskiego więzienia w 1960 r., po czym już w następnym roku przybył do ZSRR, gdzie został odznaczony Orderem Lenina i tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

AKTUALIZACJA 17.08.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Ramon Mercader, Trotsky’s assassin.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...