Tego dnia w 1940 roku20 sierpnia 1940 r. w Meksyku agent NKWD Ramón Mercader  (1913-1978) dokonał zamachu na Lwa Trockiego (1879-1940), krytyka dyktatury Stalina, deportowanego z ZSRR w 1929 r.

Zamachu dokonano na rozkaz Stalina w miejscu zamieszkania Trockiego – w willi w Coyoacán w mieście Meksyk. W wyniku uderzenia czekanem w tył głowy Trocki zmarł w szpitalu na drugi dzień po zamachu. Wcześniej co najmniej trzykrotnie sowieckie służby usiłowały pozbawić go życia – pozorując pożar jego tureckiej willi, a następnie domu pod Paryżem oraz organizując atak z użyciem broni maszynowej na jego dom w Meksyku w kwietniu 1940 r.

Sentencia definitiva condenando a Ramón Mercader en 1944 - 'Ramón Mercader, mi hermano' (Luis Mercader y Germán Sánchez)

Odpis wyroku meksykańskiego sądu karnego, mocą którego Ramón Mercader (występujący pod fałszywym nazwiskiem Jacques Mornard) został skazany za zabójstwo Lwa Trockiego.
Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Zamachowiec – Katalończyk Ramón Mercader został schwytany przez ochronę Trockiego. Po przekazaniu meksykańskiej policji nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości i motywów zamachu. Wymierzono mu karę 20 lat pozbawienia wolności, którą odbył niemal w całości (wnioski o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie zostały uwzględnione). Jego prawdziwa tożsamość została ustalona w trakcie odbywania kary w 1952 r. Zwolniono go z meksykańskiego więzienia w 1960 r., po czym już w następnym roku przybył do ZSRR, gdzie został odznaczony Orderem Lenina i tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

AKTUALIZACJA 17.08.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Ramon Mercader, Trotsky’s assassin.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 października 1716 r. w bitwie pod Kowalewem armia saska króla Augusta II Mocnego pokonała wojska konfederacji tarnogrodzkiej. W czasie bitwy doszło do ostatniej w historii szarży husarii, która została powstrzymana ogniem broni palnej.

6 października 1973 r. na półwyspie Synaj oraz Wzgórzach Golan Egipt i Syria (wspierane przez siły ekspedycyjne innych państw arabskich) rozpoczęły działania wojenne przeciwko Izraelowi (wojna Jom Kippur). Więcej…

7 października 1949 r. z sowieckiej strefy okupacyjnej utworzono Niemiecką Republikę Demokratyczną (Deutsche Demokratische Republik) - istniejące do 1990 r. państwo niemieckie będące częścią bloku wschodniego.

8 października 1967 r. w Boliwii argentyński rewolucjonista Ernesto Che Guevara (1928-1967) został ujęty z bronią w ręku w trakcie prowadzonej przez niego wojny partyzanckiej mającej na celu eksport rewolucji na obszar Ameryki Południowej. Następnego dnia Che został rozstrzelany.

9 października 1967 r. w La Higuera (Boliwia) został zastrzelony kontrowersyjny argentyński rewolucjonista Ernesto Che Guevara (1928-1967), dzień wcześniej ujęty z bronią w ręku przez armię boliwijską. Więcej…

10 października 1889 r. w Nowym Jorku rozpoczęto budowę pierwszego nowojorskiego drapacza chmur New York World Building (znanego też jako Pulitzer Building). Budynek ten już nie istnieje, zburzono go w 1955 r. w związku z przeprojektowaniem wjazdu na Most Brookliński.

11 października 1969 r. w Arundel w Kanadzie zmarł generał Kazimierz Sosnkowski (1885-1969), jeden z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...