Tego dnia w 1940 roku



20 sierpnia 1940 r. w Meksyku agent NKWD Ramón Mercader  (1913-1978) dokonał zamachu na Lwa Trockiego (1879-1940), krytyka dyktatury Stalina, deportowanego z ZSRR w 1929 r.

Zamachu dokonano na rozkaz Stalina w miejscu zamieszkania Trockiego – w willi w Coyoacán w mieście Meksyk. W wyniku uderzenia czekanem w tył głowy Trocki zmarł w szpitalu na drugi dzień po zamachu. Wcześniej co najmniej trzykrotnie sowieckie służby usiłowały pozbawić go życia – pozorując pożar jego tureckiej willi, a następnie domu pod Paryżem oraz organizując atak z użyciem broni maszynowej na jego dom w Meksyku w kwietniu 1940 r.

Sentencia definitiva condenando a Ramón Mercader en 1944 - 'Ramón Mercader, mi hermano' (Luis Mercader y Germán Sánchez)

Odpis wyroku meksykańskiego sądu karnego, mocą którego Ramón Mercader (występujący pod fałszywym nazwiskiem Jacques Mornard) został skazany za zabójstwo Lwa Trockiego.
Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Zamachowiec – Katalończyk Ramón Mercader został schwytany przez ochronę Trockiego. Po przekazaniu meksykańskiej policji nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości i motywów zamachu. Wymierzono mu karę 20 lat pozbawienia wolności, którą odbył niemal w całości (wnioski o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie zostały uwzględnione). Jego prawdziwa tożsamość została ustalona w trakcie odbywania kary w 1952 r. Zwolniono go z meksykańskiego więzienia w 1960 r., po czym już w następnym roku przybył do ZSRR, gdzie został odznaczony Orderem Lenina i tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

AKTUALIZACJA 17.08.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Ramon Mercader, Trotsky’s assassin.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

28 lipca 1945 r. w Nowym Jorku samolot B-25D zderzył się z Empire State Building, najwyższym wtedy budynkiem świata. Więcej…

29 lipca 1958 r. w Waszyngtonie prezydent USA Dwight D. Eisenhower podpisał National Aeronautics and Space Act, na mocy którego założono NASA (National Aeronautics and Space Administration) - podległą prezydentowi agencję odpowiedzialną za narodowy program lotów kosmicznych.

30 lipca 1941 r. w Londynie podpisano układ Sikorski-Majski, przywracający stosunki dyplomatyczne pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a ZSRR, zerwane z dniem 17 września 1939 r. Więcej…

31 lipca 1942 r. Sąd Najwyższy USA wydał orzeczenie w sprawie Ex parte Quirin (317 U.S. 1) dotyczącej procedowania odnośnie zatrzymanych w stanach Nowy Jork i Floryda ośmiu uczestników niemieckiej akcji dywersyjnej (Operacja Pastorius). Więcej…

31 lipca 1944 r. nad Morzem Śródziemnym w okolicach Marsylii zaginął Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Stało się to w trakcie lotu bojowego samolotem F-5B w barwach lotnictwa Wolnych Francuzów. Więcej…

31 lipca 1970 r. brytyjska Royal Navy zaprzestała wydawać grog marynarzom. Smutne to wydarzenie było wynikiem burzliwych obrad w Izbie Gmin (niesławna Great Rum Debate). Tak umarła tradycja zapoczątkowana formalnie rozkazem admirała Edwarda Vernona w 1740 r.

1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie zorganizowane przez Armię Krajową. Chociaż działania zbrojne podjęto przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim istotnym celem politycznym Powstania Warszawskiego miało być przeciwdziałanie sowietyzacji Polski, postępującej w miarę "wyzwalania" jej terytorium przez oddziały Armii Czerwonej...

2 sierpnia 1876 r. w Deadwood (obecnie Południowa Dakota) w trakcie gry w pokera zginął James "Dziki Bill" Hickok (1837-1876), legendarny rewolwerowiec, szeryf i zawodowy hazardzista. Więcej…

3 sierpnia 1778 r. w Mediolanie otwarto teatr La Scala, jedną z najsłynniejszych scen operowych na świecie. W dniu inauguracji wystawiono operę Europa riconosciuta Antonia Salieriego (1750-1825).

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...