Tego dnia w 1926 roku



20 września 1926 r. w Cicero w stanie Illinois Earl „Hymie” Weiss dokonał drugiego nieudanego zamachu na Ala Capone.

Earl „Hymie” Weiss (1898-1926), urodzony w Sieradzu jako Henryk Wojciechowski, znany też jako Hymie The Polack  był jednym z członków chicagowskiego gangu Northsiders. Na początku prohibicji jego gang współpracował z gangiem Ala Capone (1899-1947), potem jednak drogi wspólników rozeszły się – po czym obie strony uznały, że ich interesy wymagają wyeliminowania konkurencji.

Najpierw nieznani sprawcy zastrzelili szefa gangu Northsiders Diona O’Baniona w 1924 r., następnie „Hymie” Weiss, który został jego następcą uznał za konieczne wyrównanie rachunków.

W tym celu wraz z George’em „Bugsem” Moranem (1891-1957) 12 stycznia 1925 r. zorganizował zamach na Ala Capone. Ostrzelano jego samochód przed restauracją w Chicago, przypuszczalnie dość niestarannie, gdyż ranny został tylko kierowca, a sam Al Capone wyszedł bez szwanku. Wkrótce po tym incydencie zamówił opancerzonego Cadillaca.

„Hymie” Weiss jednak nie zrezygnował i drugą próbę podjęto 20 września 1926 r. w barze w Cicero, gdzie urzędował Al Capone. Ponownie pomimo użycia broni maszynowej (ponoć z Thompsonów wystrzelono około 1000 pocisków) Al Capone ocalał, niemniej jednak chyba mocno się zirytował i postanowił ostatecznie załatwić sprawę.

Trzy tygodnie później, 11 października 1926 r. nieznani sprawcy strzelali do Weissa, który zmarł w drodze do szpitala. Rozpętana wojna gangów znalazła swój punkt kulminacyjny w masakrze w dniu św. Walentego w 1929 r.

Sam „Hymie” Weiss został zapamiętany jako jedyny człowiek, którego bał się Al Capone.

AKTUALIZACJA 19.09.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Hymie Weiss. My Al Capone Museum. 2005.

Earl Weiss – gangster polskiego pochodzenia, który polował na Ala Capone. WP, 04.10.2016.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...