Tego dnia w 1862 roku22 lutego 1862 r. w Richmond w stanie Wirginia zaprzysiężono pierwszego i jedynego prezydenta Skonfederowanych Stanów Ameryki (CSA) – Jeffersona Davisa (1808-1889).

Zaprzysiężenie poprzedziło ponad roczne sprawowanie przez Davisa urzędu jako tymczasowy prezydent CSA (provisional Confederate President), jego inauguracja w tym charakterze miała miejsce już 18 lutego 1861 r. w Montgomery w Alabamie – pierwszej tymczasowej stolicy Konfederacji.

1861 Davis Inaugural

Objęcie urzędu tymczasowego prezydenta CSA przez Jeffersona Davisa. Alabama State Capitol w Montgomery. 18 luty 1861 r.

Archibald Crossland McIntyre

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

President-Jefferson-Davis

Jefferson Davis, przed 1861 r.
Mathew B. Brady
Domena publiczna, via Wikimedia Commons

„Anty-Lincoln” rządził do połowy kadencji, czyli do momentu upadku CSA w wyniku przegranej wojny secesyjnej.

W 1865 r. postępy wojsk Unii zagroziły zajęciem Richmond i prezydent Davis z rządem opuścił stolicę CSA. Wkrótce ujęto go w Georgii i oskarżono o współudział w zabójstwie Abrahama Lincolna, a następnie osadzono Forcie Monroe w Wirginii, gdzie pod zarzutem zdrady stanu spędził w areszcie dwa lata w ciężkich warunkach.

Ostatecznie w 1867 r. został zwolniony z aresztu za solidarnym poręczeniem obywateli południowych i północnych stanów (kaucja wyniosła 100.000 $), zaś w 1869 r. odstąpiono od oskarżenia.

Planowany proces o zdradę przeciwko Davisowi nie doszedł do skutku, choć w 1866 r. Izba Reprezentantów USA głosowała za jego przeprowadzeniem stosunkiem głosów 105 do 19. Zrezygnowano z niego z wielu przyczyn, m. in. z powodu obaw, że utrudni reintegrację kraju po wojnie secesyjnej.

Co warte podkreślenia obawiano się również rozstrzygnięcia sądowego stwierdzającego, że secesja stanów południowych nie była sprzeczna z konstytucją USA. W końcu jednak Sąd Najwyższy USA orzekł o niekonstytucyjności secesji w sprawie Texas v. White (1869), choć orzeczenie zapadło na zupełnie innym gruncie – sprawa dotyczyła bowiem sprzedaży obligacji federalnych przez konfederacką legislaturę Teksasu, którą to operację uznano za nielegalną i bezskuteczną.

W ostatnich latach życia Jefferson Davis przyczynił się do pojednania Południa i Północy, pozostając jednocześnie dumnym uosobieniem Konfederacji. Zmarł w 1889 r. w Nowym Orleanie.

17 października 1978 r. rezolucją (joint resolution) Senatu USA przywrócono Jeffersonowi Davisowi prawa obywatelskie. Prezydent Jimmy Carter aprobując decyzję Senatu określił ją jako „zakończenie długiego procesu pojednania” po tragedii wojny secesyjnej, przywołując przy tym długoletnią służbę Davisa dla Stanów Zjednoczonych w charakterze żołnierza, członka legislatury i Sekretarza Wojny.

Współcześni aktywiści – burzyciele pomników w USA nie doceniają jednak znaczenia tego aktu (o ile w ogóle zdają sobie sprawę z jego istnienia), bezrefleksyjnie dążąc do usunięcia wszelkich pomników Jeffersona Davisa z przestrzeni publicznej. Bo właścicielem niewolników był…

AKTUALIZACJA 22.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Jimmy Carter, Restoration of Citizenship Rights to Jefferson F. Davis Statement on Signing S. J. Res. 16 into Law. Online by Gerhard Peters and John T. Woolley, The American Presidency Project.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

22 maja 1939 r. w Berlinie Włochy i III Rzesza zawarły Pakt stalowy - układ polityczny i wojskowy wymierzony przeciw państwom zachodnim. Więcej…

23 maja 1934 r. na leśnej drodze w Bienville Parish w Luizjanie zginęli Bonnie Parker i Clyde Barrow, zastrzeleni w zasadzce przez egzekutorów prawa z Teksasu i Luizjany. Zdarzenie to poprzedził wielomiesięczny pościg za słynną parą w związku z ich napadami rabunkowymi,  morderstwami i porwaniami. Więcej…

24 maja 1626 r. Dyrektor Generalny Nowych Niderlandów Peter Minuit (1589-1638) kupił od Delawarów (Algonkinów) wyspę Manhattan. Więcej…

25 maja 1913 r. w Wiedniu popełnił samobójstwo pułkownik Alfred Redl (1864-1913), oficer austro-węgierskiego kontrwywiadu, zdemaskowany jako agent rosyjski o pseudonimie Opernball-13. Więcej…

26 maja 1868 r. w Londynie odbyła się ostatnia publiczna egzekucja w Wielkiej Brytanii. Więcej…

26 maja 1927 r. w Highland Park w Michigan zjechał z linii montażowej ostatni Ford Model T. Produkcja zakończyła się po dziewiętnastu latach i wyprodukowaniu ponad 15 milionów pojazdów różnych wersji.

27 maja 1692 r. królewski gubernator prowincji Massachusetts Bay Sir William Phips (1651-1695) powołał sąd przysięgłych (Court of Oyer and Terminer) do osądzenia sprawy czarownic z Salem. Więcej…

28 maja 1987 r. zachodnioniemiecki pilot Mathias Rust lecąc samolotem turystycznym Cessna 172P Skyhawk II (numer rejestracyjny D-ECJB) naruszył przestrzeń powietrzną ZSRR, a następnie pomimo wykrycia przez obronę przeciwlotniczą doleciał do centrum Moskwy i wylądował na moście w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Czerwonego.

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...