Tego dnia w 1941 roku



22 czerwca 1941 r. o godz. 3:15 rozpoczęła się niemiecka operacja Barbarossa (Unternehmen Barbarossa) – inwazja III Rzeszy na ZSRR.

German troops crossing the Soviet border

Żołnierze Wehrmachtu przekraczają granicę z ZSRR. 22 czerwca 1941 r.
Autor zdjęcia: Johannes Hähle (1906-1944)
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Była to największa wojskowa operacja w historii (III Rzesza i jej sojusznicy zaangażowali siły w liczbie ponad 4 milionów żołnierzy, około 3600 czołgów i około 2900 samolotów). Spowodowała otwarcie frontu wschodniego, chyba najbardziej znaczącego teatru działań II wojny światowej. Ostateczne skutki operacji Barbarossa były tragiczne dla walczących stron (liczba ofiar walk na froncie wschodnim przewyższa liczbę ofiar wszystkich pozostałych obszarów działań wojennych  II wojny światowej), a następstwa polityczne (w tym podział przez żelazną kurtynę) dotknęły całą Europę środkowowschodnią aż do końca XX w.

Pierwszy okres walk przyniósł błyskawiczne zwycięstwa Wehrmachtu oraz dotkliwe straty w ludziach i sprzęcie Armii Czerwonej. Już w pierwszym dniu inwazji Niemcy zdezorganizowali sowieckie struktury dowodzenia i łączności oraz zniszczyli olbrzymie ilości sprzętu (w tym co najmniej 2000  samolotów). Był to jednak dopiero początek kampanii, w ciągu kilku miesięcy na niekorzyść atakujących zaczęły działać  uwarunkowania klimatu i terenu.

AKTUALIZACJA 22.06.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...