Tego dnia w 1946 roku



22 lipca 1946 r. w Jerozolimie żydowska organizacja podziemna Irgun dokonała zamachu bombowego na hotel King David, w którym mieściła się siedziba władz Brytyjskiego Mandatu Palestyny.

King David Hotel from garden side. 1934-1939

Hotel King David w Jerozolimie. Pomiędzy 1934-1939.
American Colony (Jerusalem). Photo Dept.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Pomimo ostrzeżenia o zamachu Brytyjczycy nie ewakuowali budynku, wskutek czego zginęło około 90 osób (Brytyjczyków, Palestyńczyków, Żydów, Ormian i innych). Politycznym skutkiem ataku była niechęć Brytyjczyków wobec syjonistów, co z kolei spowodowało, że część środowisk żydowskich odcięła się od terrorystycznej akcji. Nastąpił też rozpad dotychczas skonsolidowanego żydowskiego ruchu oporu na terenie Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Umiarkowana Hagana zaprzestała współpracy ze skrajnym Irgunem (już na etapie przygotowań do zamachu Irgun napotkał na opór władz Światowej Organizacji Syjonistycznej, a nawet Hagany).

KD 1946

Hotel King David po zamachu z 22 lipca 1946 r.

Jerusalem Post 1946

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

AKTUALIZACJA 22.07.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


The Irgun: Bombing of the King David Hotel Jewish Virtual Library.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...