Tego dnia w 1757 roku



23 czerwca 1757 r.  doszło do bitwy pod Palashi (ang. Plassey) w Bengalu.

Bitwa rozegrała się pomiędzy oddziałami Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej liczącymi zaledwie 3 tysiące żołnierzy a Hindusami w sile 50 tysięcy żołnierzy pod wodzą nawaba Bengalu Siraja Ud Daulacha, którego wspierali francuscy sprzymierzeńcy.

Clive

Spotkanie pułkownika Clive’a i Mir Jafara po bitwie pod Palashi.
Autor: Francis Hayman. Olej na płótnie. Około 1762 r.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Mimo przygniatającej przewagi liczebnej Hindusów bitwa zakończyła się wygraną Brytyjczyków, której jednakowoż nie osiągnięto działaniami wyłącznie militarnymi (dowodzący wojskami Kompanii pułkownik Robert Clive przekupił Mir Jafara i kilku innych dowódców armii Bengalu, którzy w trakcie bitwy przeszli na stronę brytyjską).

Wygrana Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w bitwie pod Palashi rozpoczęła niemal 200-letni okres brytyjskiego panowania w Indiach.

AKTUALIZACJA 23.06.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Palashi, The Battle of. Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh. 18 June 2021.

Najpotężniejsza korporacja w historii. Krzysztof Krzemień. Goldenmark. 31 sierpnia 2017.

Dlaczego Indie to najcenniejsza kolonia Wielkiej Brytanii? Renata Czekalska. Polityka. 27 czerwca 2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

18 grudnia 1865 r. weszła w życie 13. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych dotycząca zniesienia niewolnictwa i robót przymusowych. Więcej…

19 grudnia 2007 r. indiańscy aktywiści z plemienia Lakota z Russellem Meansem na czele ogłosili, że jednostronnie zrywają wszystkie traktaty zawarte ponad 150 lat temu z rządem USA. Więcej…

20 grudnia 1991 r. podłączono do Internetu pierwsze komputery w Polsce. W pierwszej kolejności podłączone zostały placówki naukowe Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne, a także pojedyncze komputery w Krakowie, Toruniu i Katowicach). Początkowo polska prasa uznała Internet za narzędzie nieprofesjonalne, nieciekawe oraz zbyt kosztowne. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...