Tego dnia w 1757 roku



23 czerwca 1757 r.  doszło do bitwy pod Palashi (ang. Plassey) w Bengalu.

Bitwa rozegrała się pomiędzy oddziałami Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej liczącymi zaledwie 3 tysiące żołnierzy a Hindusami w sile 50 tysięcy żołnierzy pod wodzą nawaba Bengalu Siraja Ud Daulacha, którego wspierali francuscy sprzymierzeńcy.

Clive

Spotkanie pułkownika Clive’a i Mir Jafara po bitwie pod Palashi.
Autor: Francis Hayman. Olej na płótnie. Około 1762 r.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Mimo przygniatającej przewagi liczebnej Hindusów bitwa zakończyła się wygraną Brytyjczyków, której jednakowoż nie osiągnięto działaniami wyłącznie militarnymi (dowodzący wojskami Kompanii pułkownik Robert Clive przekupił Mir Jafara i kilku innych dowódców armii Bengalu, którzy w trakcie bitwy przeszli na stronę brytyjską).

Wygrana Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w bitwie pod Palashi rozpoczęła niemal 200-letni okres brytyjskiego panowania w Indiach.

AKTUALIZACJA 23.06.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Palashi, The Battle of. Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh. 18 June 2021.

Najpotężniejsza korporacja w historii. Krzysztof Krzemień. Goldenmark. 31 sierpnia 2017.

Dlaczego Indie to najcenniejsza kolonia Wielkiej Brytanii? Renata Czekalska. Polityka. 27 czerwca 2017.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...