Tego dnia w 1877 roku



24 września 1877 r. w bitwie pod Shiroyamą Cesarska Armia Japońska zakończyła ostatni bunt samurajów (Bunt Satsumy).

Około pięciuset samurajów z klanu Satsuma pod wodzą Takamori Saigō (1828–1877) stanęło przeciwko 30-tysięcznym wojskom cesarskim wspieranym przez artylerię. Armia cesarska zwyciężyła kładąc kres istnieniu samurajów jako klasy społecznej, a ostatni z nich walcząc do końca przeszli do historii i legendy…

Battle of Shiroyama

Bitwa pod Shiroyamą. Takamori Saigō i klan Satsuma w ostatnim ataku.

Autor nieznany. Japonia, XIX w.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Współcześnie historię buntu Satsumy w wydaniu hollywoodzkim możemy zobaczyć w filmie Ostatni Samuraj (The Last Samurai – 2003). Jest to oczywiście w znacznym stopniu fikcja historyczna, szczególnie mało prawdopodobne wydaje się, że cesarska armia korzystałaby ówcześnie z pomocy wojskowej amerykańskich instruktorów (i to z kilku powodów historycznych). Faktem jest jednak, że amerykańskie kartaczownice Gatlinga Japończycy kupowali już po 1867 r. i używali ich w swoich wojnach domowych – o zgrozo bynajmniej nie tylko strona cesarska przeciwko samurajom…

AKTUALIZACJA 24.09.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Satsuma Rebellion: Satsuma Clan Samurai Against the Imperial Japanese Army. HistoryNet, 06.12.2006.

Satsuma Rebellion: Battle of Shiroyama. Kennedy Hickman. ThoughtCo, 28.08.2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

16 września 1920 r. w Nowym Jorku doszło do zamachu bombowego na Wall Street, w wyniku którego zginęło 38 osób, a około 140 zostało rannych. Podejrzenia kierowały się w stronę grup anarchistycznych i komunistycznych, ale śledztwo prowadzone najpierw przez Bureau of Investigation, a następnie przez Federal Bureau of Investigation nigdy nie doprowadziło do ustalenia sprawcy.

17 września 1944 r. nad Holandią rozpoczęła się nieudana aliancka operacja desantowa Market Garden. Więcej…

19 września 1356 r. w bitwie pod Poitiers Francja poniosła katastrofalną klęskę. Król Jan II (1319-1364) i wielu możnych dostało się do angielskiej niewoli. Przegrana francuska miała wymiar nie tylko militarny, ale i finansowy: okup za pojmanego króla Jana II wyniósł 3 miliony écu, co stanowiło dwukrotność rocznych dochodów królestwa (traktat w Brétigny - 1360 r.).

20 września 1926 r. w Cicero w stanie Illinois Earl „Hymie” Weiss dokonał drugiego nieudanego zamachu na Ala Capone. Więcej…

21 września 1943 r. na greckiej wyspie Kefalinia (Kefalonia) oddziały 1 Dywizji Górskiej Wehrmachtu rozpoczęły trwającą kilka dni masakrę włoskich jeńców wojennych z 33 Dywizji Piechoty Acqui. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...