Tego dnia w 1831 roku



25 lutego 1831 r. rozegrała się bitwa o Olszynkę Grochowską, uznawana za najbardziej krwawą bitwę powstania listopadowego. Przybliżone straty w zabitych to 6800 po stronie polskiej i 9400 po stronie rosyjskiej. Pomimo tego krwawego wyniku starcie pomiędzy 40 tysięcznymi siłami polskimi pod faktycznym dowództwem generała Józefa Chłopickiego i 60 tysiącami Rosjan dowodzonymi przez feldmarszałka Iwana Dybicza pozostało nierozstrzygnięte.

Obie strony zostały zmuszone do odwrotu, chociaż wydaje się że Polacy odnieśli zwycięstwo taktyczne: siłom rosyjskim uniemożliwiono natychmiastowe zajęcie Warszawy (co nastąpiło dopiero 8 września 1831 r.).

Battle of Grochów 1831

Bitwa pod Grochowem – moment użycia rac kongrewskich przez stronę polską

obraz Bogdana Willewalde. Ok. 1850 r.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Jednym z decydujących momentów bitwy okazało się użycie przez oddziały polskie wczesnej formy broni rakietowej w postaci tzw. rac kongrewskich (Congreve rocket – od nazwiska wynalazcy Wiliama Congreve), co pozwoliło w krytycznej fazie bitwy odeprzeć atak kawalerii rosyjskiej i uniknąć całkowitego rozbicia armii polskiej.

AKTUALIZACJA 25.02.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

16 września 1920 r. w Nowym Jorku doszło do zamachu bombowego na Wall Street, w wyniku którego zginęło 38 osób, a około 140 zostało rannych. Podejrzenia kierowały się w stronę grup anarchistycznych i komunistycznych, ale śledztwo prowadzone najpierw przez Bureau of Investigation, a następnie przez Federal Bureau of Investigation nigdy nie doprowadziło do ustalenia sprawcy.

17 września 1944 r. nad Holandią rozpoczęła się nieudana aliancka operacja desantowa Market Garden. Więcej…

19 września 1356 r. w bitwie pod Poitiers Francja poniosła katastrofalną klęskę. Król Jan II (1319-1364) i wielu możnych dostało się do angielskiej niewoli. Przegrana francuska miała wymiar nie tylko militarny, ale i finansowy: okup za pojmanego króla Jana II wyniósł 3 miliony écu, co stanowiło dwukrotność rocznych dochodów królestwa (traktat w Brétigny - 1360 r.).

20 września 1926 r. w Cicero w stanie Illinois Earl „Hymie” Weiss dokonał drugiego nieudanego zamachu na Ala Capone. Więcej…

21 września 1943 r. na greckiej wyspie Kefalinia (Kefalonia) oddziały 1 Dywizji Górskiej Wehrmachtu rozpoczęły trwającą kilka dni masakrę włoskich jeńców wojennych z 33 Dywizji Piechoty Acqui. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...