Tego dnia w 1876 roku



25 czerwca 1876 r. pod Little Big Horn (Montana) Indianie z plemion Dakotów, Czejenów i Arapaho prowadzeni przez wodzów Szalonego Konia i Siedzącego Byka pokonali oddziały 7 Regimentu Kawalerii Stanów Zjednoczonych.

Edgar Samuel Paxson - Custer's Last Stand

Ostatnia walka Custera.
Edgar Samuel Paxson. Olej na płótnie. 1899 r.
Domena publiczna,
via Wikimedia Commons

Dowodzący po stronie US Army podpułkownik George Armstrong Custer (1839-1876) popełnił kilka błędów, z których najpoważniejszym okazało się zlekceważenie przewagi Indian. Wbrew temu co się powszechnie sądzi nie była to przewaga wyłącznie liczebna (ok. 2500 Indian przeciwko ok. 700 kawalerzystom i zwiadowcom indiańskim). Indianie tym razem dysponowali także lepszą bronią palną (karabiny Winchestera, Henry’ego i Spencera przeciw karabinom Sprinfgielda) oraz taktyką walki lepiej odpowiadającą warunkom terenowym.

Custer Battlefield today

Wzgórza na północ od rzeki Little Big Horn, miejsce ostatniej walki pułkownika Custera.
Autor: Belissarius. 10 lipca 2008 r.
CC BY-SA 3.0,
via Wikimedia Commons

Wydaje się, że w tej bitwie Indianie mieli wszelkie atuty poza zaskoczeniem, jednak i ten brak zniwelowała decyzja pułkownika Custera o natychmiastowym przypuszczeniu ataku mimo dysproporcji sił. Rezultat był tragiczny dla 7 Regimentu Kawalerii Stanów Zjednoczonych: wszyscy żołnierze pod bezpośrednim dowództwem Custera oraz on sam zginęli w krótkiej i dramatycznej walce w okrążeniu, zanim udzieliły im wsparcia inne oddziały armii. Łącznie zginęło 268 kawalerzystów i zwiadowców. Według legendy (nie do końca zgodnej z rzeczywistością) ocalał jedyny koń o imieniu Comanche.

AKTUALIZACJA 25.06.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


An eyewitness account by Tantanka Iyotake (Lakota Chief Sitting Bull), New York Times archive. May 7, 1881.

Little Bighorn, A Place of Reflection. Little Bighorn Battlefield – National Monument Montana.

Bitwa nad Little Bighorn (Krajobrazy, ludzie, zdarzenia – wędrówki po Ameryce). Wizja lokalna. 24 sierpnia, 2012 — Stanisław Błaszczyna.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

1 czerwca 1962 r. w więzieniu w Ramli (Izrael) wykonano karę śmierci orzeczoną 15 grudnia 1961 r. wyrokiem Sądu Okręgowego w Jerozolimie wobec SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna za zbrodnie przeciwko ludności żydowskiej, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz przynależność do organizacji uznanych w Norymberdze za przestępcze. Egzekucję poprzedziło odrzucenie apelacji przez Sąd Najwyższy Izraela i nieskorzystanie z prawa łaski przez prezydenta Icchaka Ben Cewiego. Wyrok wykonano zaraz po północy. W ciągu kilku godzin ciało skremowano, a popioły rozsypano w Morzu Śródziemnym poza wodami terytorialnymi Izraela.

2 czerwca 1953 r. Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim i była pierwszą taką ceremonią transmitowaną przez telewizję.

3 czerwca 1666 r. w Cieśninie Kaletańskiej angielski wiceadmirał Sir George Ayscue (1616-1672) poddał Holendrom swój flagowy okręt HMS "Royal Prince". Więcej…

4 czerwca 1963 r. brytyjski sekretarz stanu ds. wojny John Profumo (1915-2006) podał się do dymisji w następstwie ujawnionego skandalu obyczajowego z wątkami szpiegowskimi (Afera Profumo). Rezygnację polityka podano do publicznej wiadomości następnego dnia. Więcej…

4 czerwca 1989 r. w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne wybory do Senatu. W 2013 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w przekonaniu "o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski" ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...