25 września 1921 r. we Lwowie członkowie Ukraińskiej Organizacji Wojskowej dokonali zamachu na Józefa Piłsudskiego.
Zamachowiec Stepan Fedak oddał cztery strzały w kierunku jadącego otwartym samochodem Piłsudskiego. Pociski trafiły jednak siedzącego obok niego wojewodę lwowskiego Kazimierza Grabowskiego , który został niegroźnie ranny.
Ilustrowany Kuryer Codzienny – 1921, nr 262 (27 IX).
27 września 1921 r.
Domena publiczna, via Małopolska Biblioteka Cyfrowa
Zamachowiec został ujęty na miejscu i wstępnie zlinczowany przez tłum, od śmierci uratowała go policja i żołnierze. Przesłuchany przez policję wyjaśnił, że celem zamachu był wojewoda Grabowski, a nie Piłsudski.
Ilustrowany Kuryer Codzienny – 1921, nr 262 (27 IX).
27 września 1921 r.
Domena publiczna, via Małopolska Biblioteka Cyfrowa
Zauważyć trzeba na koniec, że wymiar sprawiedliwości Rzeczpospolitej obszedł się z zamachowcem i organizatorami zamachu niezwykle łagodnie – nie bez udziału Piłsudskiego, który przesłuchany potwierdził wersję Fedaka (wbrew dość oczywistym faktom), jakoby celem zamachu był wojewoda. Stepan Fedak został skazany na sześć lat pozbawienia wolności (przy czym został zwolniony przed odbyciem całości kary na mocy amnestii), a jego wspólnicy na kary od półtora do dwóch i pół roku. Dwóch z nich, a to Dmytro Palijiw i Mychajło Matczak po odbyciu kar zostali posłami na Sejm RP z list ukraińskich partii politycznych działających Polsce.
AKTUALIZACJA 25.09.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK
Zamach na marszałka Józefa Piłsudskiego. Grzegorz Mazur. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio F, Historia 60, 407-417, 2005.