Tego dnia w 1939 roku



26 sierpnia 1939 r. dywersanci niemieccy pod dowództwem oficera Abwehry porucznika Hansa-Albrechta Herznera, rekrutujący się spośród niemieckiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim, nieświadomi przesunięcia ataku na Polskę na 1 września dokonują ataku na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa (obecnie Czechy) i próby przejęcia tunelu kolejowego pod Przełęczą Jabłonkowską (tzw. incydent jabłonkowski).

Próba opanowania tunelu podjęta pomiędzy pomiędzy godziną 3 a 4 nad ranem nie powiodła się. O zajęciu stacji kolejowej w Mostach polskie dowództwo zostało zawiadomione przez telefonistkę i atak w rejonie tunelu odparto. Po otrzymaniu informacji z niemieckiego dowództwa o przesunięciu terminu ataku grupa dywersyjna wycofała się.

Ilustrowany Kuryer Codzienny. 1939, nr 237 (28 VIII), str.2. Wśród wiadomości o zbrojnych niemieckich prowokacjach granicznych również informacja o incydencie jabłonkowskim (Mosty Śląskie)

Ilustrowany Kuryer Codzienny. 1939, nr 237 (28 VIII), str.2

Domena publiczna, via Małopolska Biblioteka Cyfrowa

Lokalne dowództwo niemieckie przeprosiło stronę polską za incydent, stwierdzając, że został wywołany przez osobę niepoczytalną. Ostatecznie Polacy wysadzili tunel rano 1 września 1939 r., a Niemcy przywrócili w pełni komunikację na tym odcinku dopiero w 1941 r.

AKTUALIZACJA 26.08.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Operacja dywersyjna przed wojną. Łukasz Zalesiński. Polska Zbrojna. 26.08.2019

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

15 stycznia 1793 r. w Konwencie odbyło się pierwsze głosowanie w sprawie wyroku w procesie Ludwika XVI. Więcej…

16 stycznia 1707 r. parlament Szkocji ratyfikował Act of Union, co umożliwiło utworzenie Królestwa Wielkiej Brytanii. Na mocy aktu Unii z dniem 1 maja 1707 r. z połączonych parlamentów Anglii i Szkocji powstał parlament Wielkiej Brytanii obradujący w Palace of Westminster. Jednocześnie królowa Anglii, Szkocji i Irlandii Anna Stuart została pierwszą królową Wielkiej Brytanii. Z końcem XVIII w. Królestwo Wielkiej Brytanii zostało przekształcone w Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii (1800 r.).

17 stycznia 1991 r. rozpoczęła się operacja Desert Storm, mająca na celu wyzwolenie Kuwejtu spod okupacji irackiej. Po przeprowadzeniu przez USA i sojuszników 43-dniowej kampanii powietrznej, która "przywróciła Irak do ery preindustrialnej" (New York Times) trwająca zaledwie 100 godzin operacja wojsk lądowych osiągnęła założone cele. Kuwejt jednak również został spustoszony przez wycofujących się Irakijczyków wskutek zastosowania taktyki spalonej ziemi...

18 stycznia 1919 r. w Wersalu rozpoczęła się konferencja pokojowa z udziałem 27 zwycięskich państw w I wojnie światowej. Więcej…

19 stycznia 1978 r. w Niemczech zakończono europejską produkcję Volkswagena Typ 1 ("Garbusa"). Mimo brunatnej przeszłości projekt nie został zdenazyfikowany po II wojnie światowej. Więcej…

20 stycznia 1945 r. w Zakopanem z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego został powieszony Wacław Krzeptowski (1897-1945) - przywódca kolaboracyjnego Goralenvolku - zinstytucjonalizowanej i największej polskiej kolaboracji z Niemcami. Więcej…

21 stycznia 1793 r. na Placu Rewolucji w Paryżu ścięto Ludwika XVI. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...