Tego dnia w 1939 roku



26 sierpnia 1939 r. dywersanci niemieccy pod dowództwem oficera Abwehry porucznika Hansa-Albrechta Herznera, rekrutujący się spośród niemieckiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim, nieświadomi przesunięcia ataku na Polskę na 1 września dokonują ataku na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa (obecnie Czechy) i próby przejęcia tunelu kolejowego pod Przełęczą Jabłonkowską (tzw. incydent jabłonkowski).

Próba opanowania tunelu podjęta pomiędzy pomiędzy godziną 3 a 4 nad ranem nie powiodła się. O zajęciu stacji kolejowej w Mostach polskie dowództwo zostało zawiadomione przez telefonistkę i atak w rejonie tunelu odparto. Po otrzymaniu informacji z niemieckiego dowództwa o przesunięciu terminu ataku grupa dywersyjna wycofała się.

Ilustrowany Kuryer Codzienny. 1939, nr 237 (28 VIII), str.2. Wśród wiadomości o zbrojnych niemieckich prowokacjach granicznych również informacja o incydencie jabłonkowskim (Mosty Śląskie)

Ilustrowany Kuryer Codzienny. 1939, nr 237 (28 VIII), str.2

Domena publiczna, via Małopolska Biblioteka Cyfrowa

Lokalne dowództwo niemieckie przeprosiło stronę polską za incydent, stwierdzając, że został wywołany przez osobę niepoczytalną. Ostatecznie Polacy wysadzili tunel rano 1 września 1939 r., a Niemcy przywrócili w pełni komunikację na tym odcinku dopiero w 1941 r.

AKTUALIZACJA 26.08.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Operacja dywersyjna przed wojną. Łukasz Zalesiński. Polska Zbrojna. 26.08.2019

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

16 września 1920 r. w Nowym Jorku doszło do zamachu bombowego na Wall Street, w wyniku którego zginęło 38 osób, a około 140 zostało rannych. Podejrzenia kierowały się w stronę grup anarchistycznych i komunistycznych, ale śledztwo prowadzone najpierw przez Bureau of Investigation, a następnie przez Federal Bureau of Investigation nigdy nie doprowadziło do ustalenia sprawcy.

17 września 1944 r. nad Holandią rozpoczęła się nieudana aliancka operacja desantowa Market Garden. Więcej…

19 września 1356 r. w bitwie pod Poitiers Francja poniosła katastrofalną klęskę. Król Jan II (1319-1364) i wielu możnych dostało się do angielskiej niewoli. Przegrana francuska miała wymiar nie tylko militarny, ale i finansowy: okup za pojmanego króla Jana II wyniósł 3 miliony écu, co stanowiło dwukrotność rocznych dochodów królestwa (traktat w Brétigny - 1360 r.).

20 września 1926 r. w Cicero w stanie Illinois Earl „Hymie” Weiss dokonał drugiego nieudanego zamachu na Ala Capone. Więcej…

21 września 1943 r. na greckiej wyspie Kefalinia (Kefalonia) oddziały 1 Dywizji Górskiej Wehrmachtu rozpoczęły trwającą kilka dni masakrę włoskich jeńców wojennych z 33 Dywizji Piechoty Acqui. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...