Tego dnia w 1440 roku



26 października 1440 r. w Nantes stracono Gillesa de Rais (1404?-1440), marszałka Francji i seryjnego mordercę.

Po podwójnym procesie przed sądem kościelnym i świeckim podsądny został uznany za winnego m. in. herezji i licznych morderstw dzieci oraz skazany na powieszenie i spalenie. Podobny los spotkał jego dwóch wspólników.

BNF MS Français 23836 exécution de Gilles de Rais

Egzekucja Gillesa de Rais. 26 października 1440 r.

Autor nieznany. Miniatura na pergaminie. Około 1530 r. Bibliothèque nationale de France.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Dokumenty procesowe sprawy Gillesa de Rais zawierają prawdopodobnie pierwszy historyczny opis przypadku wampiryzmu seksualnego. Ofiarami padło 140 dzieci, choć liczba ofiar przypuszczalnie była wyższa (według niektórych twierdzeń mogła wynosić nawet 600).

Od początków XX w. pojawiały się teorie, że Gilles de Rais był ofiarą spisku mającego na celu przejęcie jego majątku i de facto ofiarą zbrodni sądowej. Poglądy te znalazły kulminację w 1992 r. w medialnym wydarzeniu, które można określić jako „powtórny proces” Gillesa de Rais. Francuski prawnik Jean-Yves Goëau-Brissonnière powołał „sąd” złożony z prawników, pisarzy, polityków oraz biologa i lekarza (jednakowoż bez udziału mediewistów). Szacowne to gremium po ponownym „przeanalizowaniu” XV-wiecznego materiału dowodowego uniewinniło podsądnego.

„Wyrok” ten w zakresie zarzutów o morderstwa wydaje się mocno wątpliwy – choćby po lekturze biograficznej  książki Michela Hérubel Gilles de Rais (tytuł oryginału francuskiego Gilles de Rais et le déclin du Moyen Âge. Librairie Académique Perrin, 1982 – polskie wydanie w tłumaczeniu Krystyny Arustowicz PIW 1987). Autor logicznie rozprawił się z poglądami historyków i pseudohistoryków czyniących z Gillesa de Rais ofiarę zbrodni sądowej, ponadto książka zawiera materiały źródłowe – dokumenty z postępowań sądowych w jego sprawie.

AKTUALIZACJA 26.10.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Gilles de Rais. Michel Hérubel. Państwowy Instytut Wydawniczy. Warszawa 1987.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

11 grudnia 1941 r. Rzeczpospolita Polska wypowiedziała wojnę Cesarstwu Japonii. Więcej…

12 grudnia 1942 r. oddziały Wehrmachtu dowodzone przez feldmarszałka Ericha von Mansteina rozpoczęły operację "Wintergewitter", która miała na celu przerwanie okrążenia niemieckiej 6 Armii generała Friedricha Paulusa, broniącej się w Stalingradzie.

13 grudnia 1981 r. Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadza stan wojenny na terenie kraju. Więcej…

14 grudnia 1957 r. zakończono odbudowę Bramy Brandenburskiej, mocno uszkodzonej w czasie walk o Berlin. Odbudowy dokonano wspólnym wysiłkiem powojennego podzielonego Berlina. Rekonstruktorzy z Berlina Wschodniego wnieśli jednak swoje poprawki w duchu nowych czasów: kwadrygę Wiktorii pozbawiono orła i Żelaznego Krzyża. Oryginalny wygląd kwadrygi przywrócono dopiero po 1990 r.

15 grudnia 1961 r. w Jerozolimie orzeczono karę śmierci w procesie SS-Obersturmbannführera Adolfa Eichmanna, uczestnika konferencji w Wannsee, a następnie sprawnego logistyka operacji Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy składających się na Endlösung. Więcej…

16 grudnia 1922 r. podczas wystawy w warszawskiej "Zachęcie" Eligiusz Niewiadomski dokonał zamachu na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza, oddając do niego trzy strzały z pistoletu, które spowodowały śmierć na miejscu. Więcej…

17 grudnia 1883 r. Sąd Najwyższy USA orzekł w sprawie Ex parte Crow Dog (109 U.S. 556). W świetle tego orzeczenia sądy federalne nie obejmowały swoją jurysdykcją spraw o morderstwo, jeśli doszło do niego na terenie rezerwatu, sprawca  i ofiara byli Indianami, a przestępstwo zostało osądzone przez sąd plemienny. W reakcji na to rozstrzygnięcie Kongres USA uchwalił Major Crimes Act (1885), poddający poważniejsze przestępstwa pod jurysdykcję federalną, niezależnie od okoliczności rozważanych w sprawie Ex parte Crow Dog.

17 grudnia 1944 r. w Malmedy (Belgia) w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen-SS („Kampfgruppe Peiper”) w niewyjaśnionych do końca okolicznościach dokonali masakry amerykańskich jeńców wojennych i osób cywilnych (łącznie 86 osób). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...