Tego dnia w 1440 roku



26 października 1440 r. w Nantes stracono Gillesa de Rais (1404?-1440), marszałka Francji i seryjnego mordercę.

Po podwójnym procesie przed sądem kościelnym i świeckim podsądny został uznany za winnego m. in. herezji i licznych morderstw dzieci oraz skazany na powieszenie i spalenie. Podobny los spotkał jego dwóch wspólników.

BNF MS Français 23836 exécution de Gilles de Rais

Egzekucja Gillesa de Rais. 26 października 1440 r.

Autor nieznany. Miniatura na pergaminie. Około 1530 r. Bibliothèque nationale de France.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Dokumenty procesowe sprawy Gillesa de Rais zawierają prawdopodobnie pierwszy historyczny opis przypadku wampiryzmu seksualnego. Ofiarami padło 140 dzieci, choć liczba ofiar przypuszczalnie była wyższa (według niektórych twierdzeń mogła wynosić nawet 600).

Od początków XX w. pojawiały się teorie, że Gilles de Rais był ofiarą spisku mającego na celu przejęcie jego majątku i de facto ofiarą zbrodni sądowej. Poglądy te znalazły kulminację w 1992 r. w medialnym wydarzeniu, które można określić jako „powtórny proces” Gillesa de Rais. Francuski prawnik Jean-Yves Goëau-Brissonnière powołał „sąd” złożony z prawników, pisarzy, polityków oraz biologa i lekarza (jednakowoż bez udziału mediewistów). Szacowne to gremium po ponownym „przeanalizowaniu” XV-wiecznego materiału dowodowego uniewinniło podsądnego.

„Wyrok” ten w zakresie zarzutów o morderstwa wydaje się mocno wątpliwy – choćby po lekturze biograficznej  książki Michela Hérubel Gilles de Rais (tytuł oryginału francuskiego Gilles de Rais et le déclin du Moyen Âge. Librairie Académique Perrin, 1982 – polskie wydanie w tłumaczeniu Krystyny Arustowicz PIW 1987). Autor logicznie rozprawił się z poglądami historyków i pseudohistoryków czyniących z Gillesa de Rais ofiarę zbrodni sądowej, ponadto książka zawiera materiały źródłowe – dokumenty z postępowań sądowych w jego sprawie.

AKTUALIZACJA 26.10.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK


Gilles de Rais. Michel Hérubel. Państwowy Instytut Wydawniczy. Warszawa 1987.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 czerwca 1963 r. w Killinardrish (Cork) w Irlandii zmarł generał Adrian Carton de Wiart (1880-1963), uczestnik wojny burskiej, obu wojen światowych, a w międzyczasie wojny polsko-bolszewickiej. Więcej…

6 czerwca 1944 r. w Normandii rozpoczęła się operacja Neptun, największa w historii morska operacja desantowa. Lądowanie aliantów we Francji umożliwiło otwarcie drugiego frontu przeciwko III Rzeszy w zachodniej Europie.

7 czerwca 1927 r. w Warszawie rosyjski emigrant Borys Kowerda (1907-1987) dokonał zamachu na posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego ZSRR w Polsce Piotra Wojkowa. Do morderstwa doszło na warszawskim Dworcu Głównym - zamachowiec oddał sześć strzałów do sowieckiego dyplomaty (który broniąc się również strzelał), po czym bez jakiegokolwiek oporu ze swojej strony został zatrzymany przez policjantów na miejscu zdarzenia. Więcej…

7 czerwca 1981 r. w pobliżu Bagdadu izraelskie samoloty F-16 dokonały prewencyjnego nalotu na iracki reaktor atomowy Osirak (operacja Opera), co miało spowolnić iracki program atomowy. W latach 80-tych i 90-tych miejsce to było celem nalotów trzykrotnie: w 1980 miał miejsce nalot irański, w 1981 izraelski, w 1991 amerykański. Ostatecznie ośrodek został splądrowany przez samych Irakijczyków w okresie anarchii po upadku Saddama Husajna w wyniku II wojny w Zatoce, przy czym nie wiadomo dokładnie, co padło łupem szabrowników...

8 czerwca 1831 r. w Londynie zmarła Sarah Siddons (1755-1831), walijska aktorka uznawana w XVIII w. za najznakomitszą odtwórczynię ról szekspirowskich.

9 czerwca 1815 r. w Wiedniu przyjęto akt końcowy Kongresu Wiedeńskiego. Dokonano nim rewizji zmian terytorialnych oraz ustrojowych spowodowanych w Europie rewolucją francuską i wojnami napoleońskimi.

10 czerwca 1942 r. w ramach represji za pomoc udzieloną agentom czechosłowackiego rządu emigracyjnego, którzy dokonali zamachu na zbrodniczego Protektora Czech i Moraw SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha Niemcy spacyfikowali czeskie Lidice.

Zamordowano 340 mieszkańców wsi (w tym 82 dzieci), a jej zabudowania zrównano z ziemią. Była to jedna z tych niewielu niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej, która została nie tylko przyznana, ale i oficjalnie nagłośniona przez propagandę nazistowską jako adekwatna forma odwetu za zlikwidowanie wysokiego przedstawiciela władz III Rzeszy.

11 czerwca 1937 r. w Moskwie odbyło się tajne posiedzenie Kolegium Specjalnego Sądu Najwyższego ZSRR w sprawie najwyższych dowódców Armii Czerwonej - w tym marszałka Michaiła Tuchaczewskiego (1893-1937) - oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Niemiec i udział w „antysowieckiej wojskowej organizacji trockistowskiej”. Tuchaczewski stał się kolejną ofiarą narastającej podejrzliwości Stalina wobec własnych towarzyszy. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...