Tego dnia w 1942 roku



26 listopada 1942 r. w Nowym Jorku w Warner Bros. Hollywood Theatre miała miejsce premiera filmu Casablanca – melodramatu utrzymanego w konwencji pełnej niedorzeczności, uproszczeń i ignorancji, co nie przeszkodziło mu stać się legendą kina. Być może stało się to zasługą piosenki „As Time Goes By”, a może błyskotliwych cytatów i dialogów, które weszły do popkultury i języka potocznego?

Choć główny bohater Rick Blaine (Humphrey Bogart) budzi sympatię swoją cyniczno-rozgoryczoną postawą życiową („Nie interesuję się polityką. Problemy świata to nie moja specjalność. Ja prowadzę kawiarnię”, „Ze wszystkich knajp we wszystkich miastach na całym świecie ona wchodzi akurat do mojej”), nic nie przebija pod  względem cynizmu drugoplanowej postaci kapitana Louisa Renaulta (Claude Rains), miejscowego przedstawiciela policji reżimu Vichy. To skarbnica cytatów zdegenerowanego przedstawiciela służb policyjnych, które filmowe postaci tego typu wygłaszają w różnych wariantach do dziś:

„Jestem zszokowany odkrywając, że tutaj uprawia się hazard!” (pobierając swoją wygraną od krupiera, jednocześnie uzasadnia zamknięcie lokalu z przyczyn de facto politycznych).

„Major Strasser został zastrzelony. Zatrzymajcie podejrzanych, tych co zwykle.” (wydając swoim podwładnym polecenie dokonania rutynowej obławy, chociaż znany jest mu rzeczywisty sprawca czynu). W tych okolicznościach nie może budzić zdziwienia, że „Z uwagi na ważność sprawy moi ludzie zatrzymują dwukrotnie więcej podejrzanych niż zwykle”.

„Piszę właśnie raport. Jeszcze się nie zdecydowaliśmy, czy popełnił samobójstwo czy zginął podczas próby ucieczki.”

„Zastanawiam się, czemu nie wracasz do Ameryki. Ukradłeś kościelne fundusze? Uciekłeś z żoną senatora? A może kogoś zabiłeś… To romantyczne.” Prawda?

AKTUALIZACJA 26.11.2023 © ŁUKASZ SOBANIAK

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

21 kwietnia 1988 r. w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce karę śmierci. Więcej…

22 kwietnia 1945 r. Adolf Hitler po długim okresie ignorowania faktów przyznaje po raz pierwszy wobec najbliższego otoczenia, że wojna jest przegrana przez III Rzeszę. Więcej…

23 kwietnia 1942 r. niemiecka Luftwaffe rozpoczęła serię nalotów na zabytkowe miasta Wielkiej Brytanii: Exeter, Bath, Canterbury, Norwich i York (Baedeker Blitz). Cele zostały wyznaczone w oparciu o ich znaczenie historyczne i kulturalne przy pominięciu elementu militarnego. Był to nie tylko odwet za bombardowanie Lubeki przez Royal Air Force (28.03.1942), ale także operacja w zamierzeniu mająca zmusić RAF do ograniczenia ataków bombowych na niemieckie miasta. Operacja trwająca do 1944 r. nie osiągnęła założonego celu strategicznego - w czasie jej trwania RAF i USAAF zwiększyły intensywność nalotów na III Rzeszę.

24 kwietnia 1961 r. w Sztokholmie podniesiono z dna Bałtyku szwedzki galeon „Vasa”, który zatonął w swoim pierwszym rejsie w 1628 roku. Więcej…

25 kwietnia 1859 r. w Port Said francuski przedsiębiorca Ferdinand de Lesseps zainaugurował budowę Kanału Sueskiego.

25 kwietnia 1915 r. rozpoczęła się bitwa pod Gallipoli, największa operacja desantowa I wojny światowej, której celem było opanowanie cieśnin tureckich i wyeliminowanie osmańskiej Turcji jako sojusznika państwa centralnych. Operacja trwająca do 9 stycznia 1916 r.  zakończyła się klęską państw ententy. Rocznica lądowania pod Gallipoli jest obchodzona jako ANZAC Day - święto państwowe Australii i Nowej Zelandii upamiętniające wszystkich, którzy zginęli w czasie operacji wojskowych tych krajów.

26 kwietnia 1937 r. niemiecki Legion Condor (przy wsparciu lotnictwa włoskiego) zbombardował baskijskie miasto Guernica. Obie strony hiszpańskiej wojny domowej natychmiast zaczęły lansować swoje propagandowe wersje zdarzenia. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...