Tego dnia w 1989 roku



5 lutego 1989 r. przy próbie ucieczki z NRD na teren Berlina Zachodniego został zabity Chris Gueffroy (1968-1989).

Jest on uważany za ostatnią osobę zastrzeloną podczas usiłowania przekroczenia Muru Berlińskiego, rozgraniczającego w latach 1961-1989 Berlin Zachodni i należącą do NRD pozostałą część miasta.

Window chrisgueffroy

Chris Gueffroy, zdjęcie w Gedenkstätte Berliner Mauer.

Brewer Bob. 25.04.2014.

CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Jego próba przekroczenia muru podyktowana była chęcią uniknięcia przymusowej  służby wojskowej w armii NRD. W chwili ucieczki pozostawał w błędnym przekonaniu, że rozkaz strzelania do uciekinierów już nie obowiązuje. Niestety było inaczej – Chris Gueffroy został zabity w trakcie pokonywania pasa granicznego, a towarzyszący mu kolega ranny i schwytany (skazano go później na trzy lata pozbawienia wolności, wkrótce jednak został zwolniony wskutek starań rządu RFN).

Żołnierze Armii Ludowej NRD, którzy strzelali do Chrisa Gueffroya otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 150 marek NRD. Po upadku muru i zjednoczeniu Niemiec jeden ze strzelających został skazany na dwa lata pozbawienia wolności…

Wskutek reakcji opinii publicznej sekretarz generalny Komunistycznej Partii Niemiec Erich Honecker w dniu 3 kwietnia 1989 r. odwołał rozkaz strzelania do uciekinierów (oficjalnie zawsze zaprzeczano, jakoby taki rozkaz został w ogóle wydany). Do tego czasu przy próbach przekroczenia Muru zginęło co najmniej 136 osób.

AKTUALIZACJA 05.02.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Gedenkstätte Berliner Mauer – English version.

Chris Gueffroy – Victims at the wall. Chronicle of the Berlin Wall.

Chris Gueffroy – ostatnia ofiara muru berlińskiego. Polskie Radio 24. 05.02.2022.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

10 maja 1940 r. po całkowitej i ostatecznej kompromitacji polityki appeasementu premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain podaje się do dymisji. Zastępuje go Winston Churchill. Więcej…

11 maja 1745 r. pod Fontenoy (Belgia) doszło do krwawej bitwy pomiędzy połączonymi siłami austriackimi, brytyjskimi i holenderskimi z armią francuską (wojna o sukcesję austriacką). Jedno ze starć poprzedziła rzekoma wymiana uprzejmości, która niesłusznie przeszła do legendy jako symbol XVIII-wiecznej kurtuazji na polu bitwy, a dla niektórych ignorantów stanowi powód do drwin z "wojny w koronkach" jeszcze na początku XXI w. Więcej…

12 maja 1926 r. w Warszawie rozpoczęły się walki uliczne przewrotu majowego. W wyniku starć strony rządowej i zwolenników marszałka Józefa Piłsudskiego zginęło 379 osób. Rząd Wincentego Witosa podał się do dymisji, a prezydent Stanisław Wojciechowski złożył urząd. Majowy zamach stanu zapoczątkował 13-letnie autorytarne rządy sanacji, trwające do września 1939 r.

12 maja 1927 r. w Londynie funkcjonariusze policji działający w ramach kontrwywiadowczej operacji MI5 rozpoczęli przeszukanie budynku przy 49 Moorgate, gdzie mieściły się siedziby spółki ARCOS Ltd (All-Russian Co-operative Society Limited) i sowieckiego przedstawicielstwa handlowego. Konsekwencją afery ARCOSu było wypowiedzenie przez rząd premiera Stanleya Baldwina brytyjsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych. Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...