21 grudnia 1664 r. nadintendent finansów Nicolas Fouquet (1615-1680) został skazany przez specjalny francuski trybunał na konfiskatę majątku i banicję za malwersacje finansowe.
Wcześniej jednak Fouquet miał nieszczęście popaść w niełaskę króla Ludwika XIV. Bezpośrednią przyczyną stał się fakt, że 17 sierpnia 1661 r. królewski minister wydał olśniewające przyjęcie na 6000 gości w swoim pałacu w Vaux-le-Vicomte, przewyższającym przepychem ówczesne pałace Króla Słońce (Wersal był wówczas jeszcze wiejską rezydencją króla). Niestosowność tego zachowania królewskiego urzędnika sama w sobie jest oczywista, ponadto w oczach króla potwierdziło ono rzucone przez Colberta (konkurenta Fouqueta) podejrzenie, że Fouquet dopuszcza się malwersacji.
Pałac i ogrody w Vaux-le-Vicomte.
Thomas Henz Sadeness. 2005.
CC BY-SA 2.0 DE, via Wikimedia Commons
Spektakularny upadek nadintendenta finansów, uważanego za najpotężniejszego i najbogatszego człowieka we Francji miał miejsce w czasie wspomnianego wyżej wielkiego przyjęcia, które Fouquet wydał na cześć króla w pałacu w Vaux-le-Vicomte.
„17 sierpnia o szóstej wieczorem Fouquet był królem Francji;
o drugiej rano był nikim.”Voltaire
Ludwik XIV przybywszy o godzinie osiemnastej zwiedził ogrody pałacowe, a następnie zasiadł do kolacji przygotowanej przez samego Vatela. Potem obejrzał obejrzał plenerowe przedstawienie Moliere’a z muzyką Lully’ego, wreszcie na koniec fajerwerki. Po tym wszystkim król oburzony pokazem „bezwstydnego i zuchwałego przepychu” opuścił przyjęcie o drugiej w nocy…
Trzy tygodnie później, we wrześniu 1661 r. Fouquet zostaje aresztowany (ponoć przez dobrze znanego skądinąd kapitana królewskich muszkieterów, niejakiego Pana Charles’a de Batz-Castelmore d’Artagnan). Po pokazowym trzyletnim procesie, w czasie którego sympatia opinii publicznej była po stronie podsądnego (w jego obronie pisały takie znakomitości jak Jean de La Fontaine i markiza de Sévigné) następuje ogłoszenie wyroku, którym ma być banicja.
W ocenie Ludwika XIV taka kara nie odpowiada wadze przewinienia, a przede wszystkim nie usuwa niebezpieczeństwa niepożądanych działań skazanego – niewątpliwie były minister finansów przebywając na wygnaniu poza granicami kraju mógłby szkodzić królestwu Francji. Działając więc w trosce o dobro swoje i państwa (zbieżność interesów jest oczywista zgodnie z przypisywanym Jego Królewskiej Mości powiedzeniem „L’État c’est moi”) zaostrza karę do dożywotniego pozbawienia wolności.
Tak też się stało – skazany malwersant został w 1665 r. osadzony w nadgranicznej twierdzy Pignerol (obecnie włoskie Pinerolo) w Alpach, gdzie przez pewien czas więziono także innego słynnego więźnia Ludwika XIV – tajemniczego Człowieka w żelaznej masce.
Nicolas Fouquet zmarł w Pignerol w 1680 r. Rok później jego szczątki zostały przeniesione do rodzinnej krypty w kościele Sainte-Marie-des-Anges w Paryżu.
AKTUALIZACJA 21.12.2021 © ŁUKASZ SOBANIAK
Magdalena Heruday-Kiełczewska Ludwik XIV i Nicolas Fouquet, czyli awantura o zamek (dramat w trzech aktach) – HistMag. 2010-11-30
Ray Setterfield Why The King Became a Party Pooper – On This Day. 2020-08-05