Tego dnia w 1877 roku



24 września 1877 r. w bitwie pod Shiroyamą Cesarska Armia Japońska zakończyła ostatni bunt samurajów (Bunt Satsumy).

Około pięciuset samurajów z klanu Satsuma pod wodzą Takamori Saigō (1828–1877) stanęło przeciwko 30-tysięcznym wojskom cesarskim wspieranym przez artylerię. Armia cesarska zwyciężyła kładąc kres istnieniu samurajów jako klasy społecznej, a ostatni z nich walcząc do końca przeszli do historii i legendy…

Battle of Shiroyama

Bitwa pod Shiroyamą. Takamori Saigō i klan Satsuma w ostatnim ataku.

Autor nieznany. Japonia, XIX w.

Domena publiczna, via Wikimedia Commons

Współcześnie historię buntu Satsumy w wydaniu hollywoodzkim możemy zobaczyć w filmie Ostatni Samuraj (The Last Samurai – 2003). Jest to oczywiście w znacznym stopniu fikcja historyczna, szczególnie mało prawdopodobne wydaje się, że cesarska armia korzystałaby ówcześnie z pomocy wojskowej amerykańskich instruktorów (i to z kilku powodów historycznych). Faktem jest jednak, że amerykańskie kartaczownice Gatlinga Japończycy kupowali już po 1867 r. i używali ich w swoich wojnach domowych – o zgrozo bynajmniej nie tylko strona cesarska przeciwko samurajom…

AKTUALIZACJA 24.09.2022 © ŁUKASZ SOBANIAK


Satsuma Rebellion: Satsuma Clan Samurai Against the Imperial Japanese Army. HistoryNet, 06.12.2006.

Satsuma Rebellion: Battle of Shiroyama. Kennedy Hickman. ThoughtCo, 28.08.2020.

INNE ROCZNICE WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

5 maja 1939 r. minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Józef Beck w swoim słynnym przemówieniu sejmowym odrzucił żądania Niemiec włączenia Gdańska do III Rzeszy i wyznaczenia eksterytorialnych linii komunikacyjnych. Więcej…

6 maja 1925 r. w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie doszło do największej szkolnej strzelaniny w polskiej historii, znanej jako „krwawa matura w Wilnie". Więcej…

6 maja 1937 r. niemiecki sterowiec D-LZ-129 Hindenburg po przebyciu transatlantyckiej trasy z Frankfurtu spłonął w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w Lakehurst w stanie New Jersey. Więcej…

7 maja 1945 r. we francuskim Reims generał Alfred Jodl i admirał Hans-Georg von Friedeburg podpisali bezwarunkową kapitulację III Rzeszy. Na żądanie Stalina kolejny akt kapitulacji podpisał feldmarszałek Wilhelm Keitel dzień później w Berlinie (9 maja według czasu moskiewskiego), a kapitulację z Reims zaczęto określać jako wstępny protokół kapitulacyjny.

8 maja 1794 r. w Paryżu został zgilotynowany wybitny francuski naukowiec Antoine Lavoisier (1743-1794).  Ojciec nowoczesnej chemii został osądzony i stracony w ciągu jednego dnia. Więcej…

9 maja 1987 r. w Lesie Kabackim pod Warszawą doszło do katastrofy samolotu PLL LOT Ił-62M SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” (lot nr LO 5055). Więcej…

WIĘCEJ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH W CIĄGU ROKU...